Sobota, 12. července 2025

Česko se podle globálního hodnocení dostalo mezi TOP 10 zemí v naplňování SDGs, pokrok bude prezentovat už v červenci v sídle OSN

Česká republika se probojovala mezi deset nejúspěšnějších zemí světa v plnění Cílů udržitelného rozvoje OSN. Podle nejnovějšího SDG Indexu pro rok 2025 si polepšila o dvě příčky a obsadila 10. místo ze 167 hodnocených států. Stojí tak po boku Skandinávie nebo Německa. Zpráva vyzdvihuje zejména pokrok v oblasti udržitelnosti měst a ochrany přírody, ale zároveň varuje před rostoucími výzvami v boji s klimatickou změnou nebo odpovědné spotřebě.

Česko se podle globálního hodnocení dostalo mezi TOP 10 zemí v naplňování SDGs, pokrok bude prezentovat už v červenci v sídle OSN

Sustainable Development Report pravidelně sestavuje tým nezávislých expertů v čele s ekonomem Jeffrey Sachsem pod hlavičkou UN Sustainable Development Solutions Network. Česká republika si ve srovnání s loňským rokem polepšila o dvě příčky v plnění Cílů udržitelného rozvoje (SDGs), což potvrzuje pozitivní trend v naplňování Agendy 2030. Přesto ale zpráva upozorňuje na přetrvávající výzvy, které bude třeba v nadcházejících letech řešit.
,,Česko letos dosáhlo celkového skóre 81,9 bodu ze 100. Výrazně jsme si polepšili v oblastech, jako je dostupnost obnovitelné energie, ochrana přírody nebo kvalitní vzdělávání. Zároveň jsme si udrželi velmi silné postavení v Cílech spojených se snižováním chudoby nebo kvalitou pitné vody," popisuje Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti.
Většina Cílů je podle hodnocení buď již dosažena, nebo se Česko nachází na dobré cestě k jejich splnění. Zpráva například uvádí, že cíle Konec chudoby, Pitná voda a kanalizace, Dostupná a čistá energie, Průmysl, inovace a infrastruktura a Mír, spravedlnost a silné instituce jsou již ve velmi pokročilém stavu naplnění. To však neznamená, že by nebyl prostor pro další zlepšení. Na druhou stranu existují oblasti, které podle autorů globální studie vyžadují zvláštní pozornost - Udržitelná spotřeba a výroba, Klimatická opatření nebo Konec hladu.
,,U těchto SDGs je pokrok buď stagnující, nebo se dokonce zhoršuje. Například v oblasti spotřeby a produkce přetrvává vysoká míra produkce odpadu a nízká úroveň materiálové efektivity. U klimatických opatření je pak dlouhodobě problematická především péče o zemědělskou krajinu," dodává Lucie Mádlová.
Na vrcholu letošního žebříčku se opět umístily skandinávské země - první příčku obsadilo Finsko, následované Švédskem, Dánskem a Německem. Na opačném konci žebříčku zůstávají nejméně rozvinuté země, jako jsou Jižní Súdán, Středoafrická republika nebo Čad. Špatná zpráva je, že do roku 2030 pravděpodobně nebude dosaženo ani jednoho ze 17 SDGs na globální úrovni.
Česko na mezinárodní scéně: Přezkum v OSN
Vzhledem k tomu, že do cílového roku 2030 zbývá pouhých pět let, bude pro Česko nutné udržet dosavadní tempo reforem, ale také reagovat na nové výzvy, například v souvislosti s klimatickou adaptací, digitalizací nebo proměnami trhu práce. Udržení stabilní pozice v SDG Indexu a další zlepšení bude vyžadovat úzkou spolupráci státní správy, podnikatelského sektoru, akademické sféry i občanské společnosti.
I z toho důvodu je důležité, aby Česko nadále aktivně vystupovalo v mezinárodním dialogu o Agendě 2030. Již v červenci letošního roku proto bude národní delegace prezentovat na High-Level Political Forum v OSN Třetí dobrovolný národní přezkum implementace Agendy 2030 (VNR). Ten hodnotí pokrok za čtyři roky a ukazuje, že Česko za tu dobu v deseti oblastech, jako jsou klimatická opatření, vymýcení hladu či chudoby, pokročilo.
,,Důležité je, že tento přezkum také odráží hlasy mladých lidí. Označili za jeden z nejdůležitějších Cílů SDG 16: prosazování míru, spravedlnosti a silných institucí, a zdůraznili tak svůj hluboký zájem o demokratické hodnoty, inkluzi a transparentní správu věcí veřejných," uvedl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek.
Přezkum tak na půdě OSN v New Yorku shrne dosavadní pokrok Česka v naplňování SDGs a představí další strategické kroky, které plánuje v rámci domácí i zahraniční politiky udržitelnosti. Součástí vládní delegace bude za neziskový sektor i ředitelka a zakladatelka Asociace společenské odpovědnosti Lucie Mádlová.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů