Vyhláška obce Vír sice předepisovala na obyvatele platbu 460 korun ročně za likvidaci odpadu, ale stálí obyvatelé mohli uzavřít s radnicí zvláštní smlouvu.
Když prokázali, že odpad třídí, mohli platit méně.
Soud označil za nezákonný i fakt, že jsou úlevy ve vyhlášce vůbec zakotveny. \"Je to v rozporu s platným zákonem o odpadech, který úlevy od placení poplatku za odpad nepřipouští,\" dodal Holeček.
Právě snahou maximálně třídit odpad vysvětluje vznik vyhlášky vírská radnice.
\"Nebylo úmyslem znevýhodnit rekreanty z Brna. Budeme se dál snažit odpad třídit. O to by se měli ti nahoře víc starat. Ne o to, jestli jsme tam v nějakém slovíčku nedodrželi literu zákona,\" soudí starosta Víru Ladislav Stalmach (za ČSSD).
Vyhlášku už v březnu pozastavil jako nezákonnou okresní úřad. Protože ji ale obec nezrušila, obrátil se přednosta okresu na Ústavní soud.
Podobnou vyhlášku měla na Žďársku ještě jedna obec. Sama ji zrušila dřív, než se jí Ústavní soud začal zabývat.
Zdroj: iDNES
Odpadky dohnaly obec k Ústavnímu soudu
Ústavní soud rozhodl, že obce nesmějí zvýhodňovat starousedlíky. Zrušil část vyhlášky Víru na Žďársku, která umožňovala obyvatelům s trvalým pobytem v obci platit mírnější poplatky za svoz dpadu. \"Vyhláška je diskriminační, protože vytváří dvě kategorie osob,\" konstatoval soudce Ústavního soudu Miloš Holeček.
Sdílet článek na sociálních sítích