Inspekce prověřuje únik kyseliny

16. června 2004

Havárie

Inspekce prověřuje únik kyseliny
České Velenice - Pracovníci České inspekce životního prostředí (ČIŽP) již zahájili správní řízení v souvislosti s únikem kyselých vod z firmy ŽOS na čističku odpadních vod a navrhli opatření k nápravě. Jak jsme již informovali, při havárii minulý týden byla poškozená biologická část čističky. Veškerá kontaminovaná voda se musela odčerpat a navezl se nový aktivní kal.
\"Čistička je již komplet znovu v provozu, ale její účinnost je nižší, neboť bude trvat tak tři týdny, než aktivovaný kal začne naplno pracovat,\" sdělil nám včera pracovník oblastního inspektorátu ČIŽP v Č. Budějovicích František Coufal.
K havárii, při které se na čističku dostalo 60 000 litrů kyselých vod, došlo shodou náhod v neutralizační stanici v areálu ŽOS. \"Netěsností šoupěte odkapávala silně koncentrovaná kyselina sírová používaná k rozrážení emulzí do zneutralizované vody, která se okyselila. Voda se pak přepouštěla do vyrovnávací nádrže, u níž bylo otevřené další šoupě, a obsah odcházel do kanalizace,\" vysvětlil příčiny inspektor. Naštěstí personál na čističce havárii včas zjistil a do povrchových vod se dostalo jen minimum nebezpečné látky, a to již v minimální koncentraci. Zaznamenán nebyl úhyn ryb ani další problémy.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů