zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kauza manželů Rychtaříkových z Klatov se dostala před celosvětové fórum v Nairobi

11.10.2004
Chemické látky
Kauza manželů Rychtaříkových z Klatov se dostala před celosvětové fórum v Nairobi

KLATOVY – O svízelné situaci manželů Rychtaříkových s kontaminovaným objektem v Klatovech - Lubech se tento týden dozvědělo celosvětové fórum v Nairobi. Sdružení Arnika informovalo o problému kontaminace bývalého skladu pesticidů v Klatovech - Lubech světovou konferenci věnovanou chemické bezpečnosti, která právě probíhá v hlavním městě Keni.

„Od této prezentace si slibujeme, že pomůže otevřít také zahraniční zdroje financování pro vyčištění tohoto místa. I tady v Nairobi se hovoří o financích na vyčištění míst kontaminovaných pesticidy. Hodláme příklad bývalého skladu pesticidů v Klatovech prezentovat celosvětovému fóru také formou zprávy, kterou připravujeme v rámci projektu financovaného Global Environment Facility na podporu naplnění Stockholmské úmluvy,“ uvedl RNDr. Jindřich Petrlík vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika, který se konference v Nairobi účastní také jako zástupce českých nevládních organizací.

Arnika připravila panel s výsledky měření toxických látek ve vejcích slepic chovaných v sousedství bývalého skaldu pesticidů. Na panelu je mimo jiné uvedeno: „Hospodářská budova v Klatovech - Lubech byla ke skladování a přípravě pesticidů používána někdy od 60. až do počátku 90. let 20. století (nejdříve jako STS a později jako Agrochemický podnik). Jak prokázaly rozbory omítek budovy, půdy i podpovrchových vod, zanechala tato činnost katastrofální důsledky. Budovy a jejich okolí jsou silně kontaminované toxickými látkami - pesticidy jako DDT, lindan, fenson či atrazin, a ropnými látkami. Je otrávená nejenom půda, ale i voda ve studních. Vejce slepic chovaných na dvoře jsou kontaminovaná pesticidy.“

Konference SAICM (Strategic Approach to International Chemicals Management) v Nairobi je zaměřena na přípravu nové celosvětové dohody o chemické bezpečnosti. „Nevládní organizace doufají, že bude obsahovat konkrétní kroky k omezení, zákazu a náhradě vysoce nebezpečných toxických látek. K nim patří i některé z pesticidů, které se připravovaly v Klatovech - Lubech. Například atrazin, lindan anebo MCPA,“ přiblížil  Petrlík souvislost mezi klatovským případem a cílem konference, kterou v Africe pořádá UNEP (Program OSN pro životní prostředí). Konference v Nairobi se účastní rovněž vládní delegace složená ze zástupců Ministerstva životního prostředí, Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva zdravotnictví. Konferenci na vládní úrovni předcházela přípravná schůzka nevládních organizací z mezinárodní sítě IPEN (= International POPs Elimination Network), jejímž členem je také Arnika.

Více informací o případu Klatovy - Luby najdete na iternetové stránce http://klatovyluby.arnika.org.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí