Čtvrtek, 1. prosince 2022

Náměstek MPO: Návrh odpadového zákona zvýší firmám administrativu

23. března 2009
Náměstek MPO: Návrh odpadového zákona zvýší firmám administrativu

Nový návrh zákona o odpadech je složitý, zvýší administrativní a ekonomickou zátěž firem, řekl po dnešním setkání s podnikatelskými svazy náměstek ministra průmyslu a ochodu Erik Geuss. K návrhu z dílny ministerstva životního prostředí mají výhrady i podnikatelské organizace, obce a kraje. Ministerstvo průmyslu již k zákonu eviduje více než 200 věcných připomínek.
Geuss upozornil, že ministerstvo průmyslu k zákonu eviduje více než 200 věcných připomínek. "Zákon by se dal špatně vymáhat, nejsou jasně vymezené pojmy," uvedl jednu z připomínek. Návrh obsahuje pojmy jako "živnostenský odpad" nebo "odpadový výrobek". Podnikatelé ale neví, co takové pojmy znamenají, a v zákoně to není vysvětleno, dodal Geuss.

Ministerstvo životního prostředí návrh zákona hájí. "Od papírování s vykazováním produkce odpadů zcela osvobodí více než 30 000 především drobných podnikatelů," uvedl mluvčí Kašpar. Dodal, že ministerstvo je ochotno o jednotlivých připomínkách diskutovat. Ty, které povedou k rychlejšímu a efektivnějšímu snižování skládkování a zvýšení recyklace, do návrhu zákona zapracuje, dodal.

Zákon se nelíbí například Svazu průmyslu a dopravy České republiky. "Návrh zákona je nekoncepční a jdoucí výrazně nad rámec evropské legislativy. Navrhovaný text zhoršuje právní prostředí v oblasti odpadů i zpětného odběru odpadních výrobků," uvedl mluvčí svazu Milan Mostýn.

Podle Hospodářské komory ČR návrh zachovává stávající stav, neumožní tak například čerpat finanční prostředky z operačních programů Evropské unie na snížení podílu skládkovaných směsných komunálních odpadů ve prospěch jeho energetického využití. "Společnou prioritou podnikatelské sféry, krajů a obcí je nyní zastavit projednávání návrhu zákona v podobě, kterou navrhuje ministerstvo životního prostředí," dodal prezident hospodářské komory Petr Kužel.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů