Sobota, 26. listopadu 2022

Využijte štědrých dotací na ekovytápění a zateplení domů

23. dubna 2009
Využijte štědrých dotací na ekovytápění a zateplení domů
- Můžete získat až 60 procent nákladů zpět

- Žádosti začíná ministerstvo životního prostředí přijímat už dnes

- Dotace na panelové domy jsou omezené

Od včerejška mohou Češi žádat o dotace na ekologické vytápění a zateplování domů a bytů. Sotva program Zelená úsporám odstartoval, byl o něj takový zájem, že krátce po jeho vyhlášení zkolabovaly stránky ministerstva životního prostředí (MŽP) s informacemi. Infolinka je obsazena nepřetržitě.

Na zateplení mohou zájemci získat až polovinu nákladů. Při přechodu na vytápění biomasou stát vyplatí až 60 procent. Kdo přemýšlí o instalaci tepelného čerpadla, může dostat třetinu ceny. Na výstavbu energeticky pasivního domu stát dá 220 tisíc.

Žádat mohou jen vlastníci

Většina peněz půjde na rodinné a bytové domy nepanelového typu. Musí jít o objekty určené k trvalému bydlení, vyloučeny jsou tedy například chalupy či kancelářské budovy. Obyvatelé paneláků mohou získat jen dotaci na přechod na ekologické vytápění nebo na solární ohřev vody.

O peníze mohou žádat vlastníci objektů - občané, družstva, společenství vlastníků, obce, městské části i firmy. Stát podpoří projekty dokončené po 1. dubnu 2009. Kdo zateplil dům nebo si pořídil kotel na biomasu dřív, nedostane nic. Termín počátku prací nerozhoduje. Program potrvá do 31. prosince 2012. "Domníváme se, že se vyčerpá před tímto datem," říká Petra Roubíčková z MŽP.

Nestačí jen vyměnit okna

Ne každý, kdo zateplí dům nebo vymění okna, má na dotaci nárok. Například při komplexním zateplení musí být celková úspora tepla alespoň 40 procent. "Žadatel si nemusí nechat dělat energetický audit odborníkem. Stačí výpočet projektanta nebo autorizovaného architekta," vysvětlil Petr Holub z ministerstva. Ani samotná výměna oken nestačí. Je třeba ji kombinovat s dalšími dvěma opatřeními, třeba zateplením vnějších stěn nebo instalací rekuperační jednotky. To je zařízení, které dům vyvětrá bez velkých tepelných ztrát tím, že teplo z větraného vzduchu přenese do vzduchu čerstvého.

Pro novostavby platí, že dotaci na zateplení nelze získat automaticky - musí totiž splnit parametry energeticky pasivního domu (viz Slovník na str. 27). Lidé, kteří staví klasický dům, ale mohou požádat o dotace na tepelné čerpadlo nebo kotel na biomasu.

Podrobnější informace jsou uvedeny níže, všechny podmínky pak na www.zelenausporam.cz. V pracovních dnech je k dispozici od 8 do 16 hodin infolinka 800 260 500. Kutilové, kteří by chtěli úpravy provádět svépomocí, mají smůlu. Dotaci získají jen ti, kteří využijí firmy a výrobky ze seznamu, zveřejněném na webu MŽP.
Zdroj:Podniky a trhy
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů