Pátek, 9. prosince 2022

Jak požádat o ekodotaci a co přitom vzít s sebou

Zájemci o "zateplovné" v programu Zelená úsporám mohou podávat žádosti na krajských pracovištích Státního fondu životního prostředí (SFŽP).
24. dubna 2009
Jak požádat o ekodotaci a co přitom vzít s sebou
Formulář je ke stažení na webu www.zelenausporam.cz. Žadatel si ho vytiskne a vyplní. Poté musí sehnat všechny níže uvedené přílohy a s průkazem totožnosti se buď osobně vydat na pobočku státního fondu, nebo poslat zmocněnou osobu.

Nezbytnými přílohami žádosti jsou list vlastnictví, projektová dokumentace, faktury, doklady o přijetí platby a tzv. krycí list technických parametrů. Ten vyplní žadatel spolu s projektantem nebo autorizovaným architektem. Obsahuje třeba technické informace o úpravách, použitých zařízeních i o firmě, která úpravy provedla. O výpis z listu z vlastnictví se žádá na CzechPointu nebo přímo na katastrálním úřadě.

Rozhodnutí o přidělení příspěvku přijde žadateli poštou a peníze pak dorazí do 30 dnů. Pokud někdo žádá o dotaci před dokončením díla, je celý proces o něco složitější. Důležité je, aby v projektu využil jen firmy a zařízení uvedené v krycím listu. Jinak by totiž nárok na dotaci ztratil.

Už během května budou formuláře přijímat i pobočky největších bank. V tendru zatím uspěly ČSOB, Česká spořitelna, Komerční banka, UniCredit Bank a LBBW bank. V bankách půjde vyřídit například příspěvky na tepelná čerpadla nebo vytápění a přípravu teplé vody. Kdo ale bude chtít získat peníze na zateplení nebo výstavbu energeticky pasivního domu, bude muset nejdřív zavítat na pracoviště SFŽP, kde posoudí a orazítkují projektovou dokumentaci. Až potom se s ní vypraví na pobočku banky, která přijme žádost. Předchozí návštěvu krajského pracoviště fondu musejí absolvovat i ti, kteří žádají o kombinaci jednotlivých úsporných opatření.

Dotace je nároková. To znamená, že pokud žadatel dodrží všechny podmínky, termíny a dodá všechny dokumenty, na státní peníze má nárok.


kde můžete žádat

Krajské pracoviště Státního fondu ŽP

n Jihočeský kraj - Mánesova 3, 371 03 České Budějovice

- Jihomoravský kraj - Šumavská 31, 612 54 Brno

- Karlovarský kraj - Majakovského 707/29, 360 05 Karlovy Vary

- Královéhradecký kraj - Sušilova 1528, 500 02 Hradec Králové

- Liberecký kraj - nám. dr. E. Beneše 26, 460 01 Liberec 3

- Moravskoslezský kraj - Českobratrská 7, 702 00 Ostrava 2

- Olomoucký kraj - Wellnerova 7, 779 00 Olomouc

- Pardubický kraj - Smilova 307, 530 02 Pardubice

- Plzeňský kraj - Kopeckého sady 11, 306 32 Plzeň

- Praha - Olbrachtova 2006/9, 140 00 Praha 4

- Středočeský kraj - Olbrachtova 2006/9, 140 00 Praha 4

- Ústí nad Labem - Stroupežnického 7, 400 01 Ústí nad Labem

- Kraj Vysočina - Havlíčkova 111, 586 02 Jihlava

- Zlínský kraj - J. A. Bati 5520 (budova č. 22), 760 01 Zlín

V průběhu května bude možné žádat i na pobočkách bank, a to v České spořitelně, ČSOB, Komerční bance, UniCreditBank a LBBW bank.


slovník

Energeticky pasivní dům - stavba, která potřebuje na provoz jenom málo tepla. Jeho měrná roční potřeba na vytápění je 20 kWh na metr2, u bytových domů 15 kWh na metr2. Je to asi desetkrát míň než u běžných starších domů. Využívají například tepelná čerpadla, fotovoltaické články, solární kolektory, rekuperační jednotky, kvalitní izolační materiály.

Nízkoenergetický dům - stavba, u níž měrná roční potřeba tepla na vytápění nepřekročí 70kWh/m2 u rodinných domů a 55 kWh/m2 u bytových domů.

Tepelné čerpadlo - zařízení pro vytápění a ohřev vody. Umí převádět tepelnou energii na vyšší teploty za pomoci kompresoru. Funguje jako obrácená lednička. Dražší systémy využívají stálou teplotu hluboko pod povrchem země, jiné využívají teplotu okolního vzduchu či vody.

Měrná potřeba tepla na vytápění - čistá potřeba tepla na prostorové vytápění bez vlivu účinnosti otopné soustavy a zdroje tepla

Podlahová plocha - celková vnitřní podlahová plocha všech podlaží budovy vymezená vnitřní stranou vnějších stěn, bez neobývaných sklepů a oddělených nevytápěných prostor.

Rekuperační jednotka - zařízení, které slouží k větrání. Dokáže převést teplo z větraného vzduchu do vzduchu čerstvého bez velkých tepelných ztrát.
Zdroj:Podniky a trhy
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů