Úterý, 29. listopadu 2022

Janota: Zakázka nám pomůže i proti krizi

Janota: Zakázka nám pomůže i proti krizi

Ministr financí Eduard Janota má na popud premiéra a ČSSD ekologický tendr "prověřit". Ale zrušit jeho průběh už stejně nemůže.

Co obnáší požadovaná prověrka zakázky?

Vláda se důkladně seznámí se soutěží a my budeme její průběh i nadále vysvětlovat a komentovat. Včetně všech kontrolních mechanismů, které tento tendr obsahuje.

Proč nemůžete soutěž zrušit nebo pozastavit v jejím průběhu? Když to uděláte na konci, stejně si mohou účastníci stěžovat?

V jejím průběhu to bez zásadního důvodu nejde, to bychom porušili zákon. Zrušení je ale podle podmínek této soutěže možné po podání cenových nabídek. Je to díky tomu, že je zvolena forma takzvané kvazikoncesní smlouvy -- vítěz bude moci zadávat plnění zakázky dalším partnerům.

Tvrdíte, že obří zakázka umožní odstranit škody včas, že se vše musí stihnout do roku 2015. Jinak prý hrozí arbitráže od podniků, u nichž to stát ještě nestihl. Jenže za celá léta si přece veřejně stěžovala jedna jediná firma...

Naopak -- desítky firem si už ministerstvu stěžovaly nebo stěžují. Dokonce jim nestačí ani to, že nová komplexní zakázka odstraňování škod výrazně urychlí. Například Vítkovice chystají projekt, na který chtějí evropské peníze, a ekologické škody jim to zatím celé blokují.

Proč uvádíte jako "strop" pro částku, kterou stát hodlá maximálně vítězi tendru zaplatit, oněch 115 miliard korun? Vždyť reálná částka může být o desítky miliard nižší?

V konečné fázi se vláda rozhodne, zda je pro ni vysoutěžená cena přijatelná. Stanovení stropu předem by mohlo účastníkům signalizovat, kam až je stát schopen jít a mohli by nabídky směřovat nahoru k takové částce.

Je tendr rozumný v době krize, kdy jako strážce státní kasy ­chcete výdaje omezit?

Začneme splácet vždy až po dokončení každého případu, a to maximálně 7 miliard ročně. V době krize celková zakázka přináší i značný protikrizový efekt -- jednotlivé případy by se zadávaly pomalu během mnoha let, ale takto se vše uskuteční v mnohem kratším čase.

AUTOR: Martin Mařík
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj:Podniky a trhy
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů