Čtvrtek, 1. prosince 2022

Nevyužité peníze na Zelenou úsporám se vrátí do Japonska

4. června 2009
Nevyužité peníze na Zelenou úsporám se vrátí do Japonska
Pokud si Češi do tří let nerozeberou všechny miliardy, které nyní stát nabízí na zateplení domů a výměnu starých uhelných kotlů za ekologické vytápění, vrátí se nevyčerpané peníze Japonsku. Uvedl to dnes server Aktuálně.cz.
    Ministerstvo životního prostředí získalo miliardy na program Zelená úsporám prodejem emisních povolenek, které si koupilo právě Japonsko. Součástí dohody je i klauzule o vrácení nevyužitých prostředků.
    "Japoncům se skutečně budou muset zbylé peníze vrátit," řekla serveru Irena Plocková ze Státního fondu životního prostředí, který má program Zelená úsporám na starosti. Japonsku by se peníze posílaly zpět až po skončení programu za tři roky.
    Program byl oficiálně zahájen 22. dubna, od té doby se o příspěvek, který může dosáhnout až stovky tisíc korun, přihlásilo pět zájemců. Fond má jen pro letošní rok k dispozici deset miliard korun.
    Plocková se ovšem neobává, že by se o peníze na zateplování nakonec nebyl zájem. Připomíná, že obdobný program Panel na renovaci paneláků se rozjížděl dva roky. "Zelená úsporám se rozjede určitě rychleji," uvedla Plocková, podle níž je měsíc od vyhlášení tohoto ekologického programu příliš krátká doba na závěry.
    Státní fond životního prostředí si hodně slibuje například od marketingových aktivit bank, které se do programu přihlásili jako partneři. Fond chce spolupracovat i se Svazem podnikatelů ve stavebnictví a dalšími organizacemi.
    Program Zelená úsporám je naplánován až do roku 2012. Pokud se tedy deset miliard letos nevyčerpá, přesunou se do dalšího roku. Účet by se navíc měl rozrůstat o další miliardy, jak Česko prodá další povolenky. Ministerstvo životního prostředí odhaduje, že by se v následujících letech mohlo podařit získat dalších až 15 miliard korun.
Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů