Pátek, 2. prosince 2022

Vodní nádrže jsou většinou čisté, zájem o ně je ale kvůli bouřkám malý

9. červenece 2009
Vodní nádrže jsou většinou čisté, zájem o ně je ale kvůli bouřkám malý

Například voda Máchova jezera dosáhla už 22 stupňů, jeho okolí je ale téměř prázdné.

Milovníci přírodních koupališť mají podle hygieniků ve většině lokalit ideální podmínky. V zásadě jsou totiž příprodní koupaliště na území Česka čistá a jejich teplota se pohybuje i nad 22 stupni. K vodě ale zatím kvůli bouřkám a deštivému počasí vyráží jen málokdo.   

Ve všech rekreačních nádržích v Libereckém kraji se nyní mohou lidé koupat bez obav z toxických sinic. "Teplota Máchova jezera stoupla již na 22 stupňů, ale pláže i kemp Klůček jsou téměř prázdné. Není divu, lijáky se mohou objevit náhle kdekoliv a kdykoliv, a lidé čekají na stálejší počasí," řekla Marcela Dvořáková ze společnosti REGIO Máchova kraje.

I voda ve zhruba dvou desítkách přírodních koupališť v Plzeňském kraji je dobrá. Výjimkou je koupaliště Podhájí v Horšovském Týně na Domažlicku a rybník Hnačov na Klatovsku, kde se podle zatím posledních dostupných informací hygieniků z června zhoršila kvalita vody natolik, že je nevhodná ke koupání.

Vodohospodáři z Povodí Vltavy naměřili u hráze přehrady Hracholusky teplotu vody 22,2 stupně. Voda je tak o zhruba dva stupně chladnější než loni ve stejnou dobu. Je ale čistší. Na hrázi je průhledná do hloubky 410 centimetrů, průhlednost je o víc než dva metry lepší než loni ve stejnou dobu.  

Také v Pardubickém kraji mohou lidé k přírodním koupalištím podle hygideniků zamířit bez obav.

Jižní Morava zatím řadu koupališť neotevřela

Na jihu Moravy mají zájemci o koupání prozatím omezené možnosti. Část provozovatelů dosud koupaliště vůbec neotevřela, část nádrží je v letošní sezoně upuštěných nebo zcela vypuštěných. Kvalita vody není na některých místech nejlepší, přesto zůstává řada nádrží s čistou vodou.

Voda ve sledovaných přírodních koupalištích Karlovarského kraje je zatím čistá a vhodná ke koupání. Výjimkou je přehrada Skalka u Chebu, kde už od poloviny června platí zákaz koupání kvůli přemnoženým sinicím.

Zdroj:HN
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů