Úterý, 6. prosince 2022

Češi ročně nasbírají lesních plodin za více než tři miliardy Kč

24. červenece 2009
Češi ročně nasbírají lesních plodin za více než tři miliardy Kč

Češi jsou vášnivými sběrači lesních plodin, ročně jich nasbírají v průměru za více než tři miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytlo ministerstvo zemědělství. Loňský rok byl však po této stránce podprůměrný a lidé nasbírali v tuzemských lesích hub a bobulí za 2,7 miliardy korun. V množstevním vyjádření byl loňský sběr lesních plodin dokonce nejslabší od roku 1994, od kterého se tyto údaje v Česku zjišťují.

Objem sběru lesních plodin v letech výrazně kolísá. Je totiž silně ovlivněn jejich úrodou, která závisí hlavně na počasí. Slabší úroda naopak zvyšuje jednotkové ceny lesních plodin. Finanční vyjádření sběru proto nemusí odpovídat poklesu objemu sebraných plodin.

Nejhojnějším během sledovaného období byl pro houbaře a sběrače lesního ovoce rok 1995. Tehdy nasbírali téměř 60.000 tun lesních plodů, v průměru si jich z lesů ročně přinesou 38.600 tun. Co se týče finančního vyjádření, dopadl pro sběrače nejlépe rok 2007, kdy si z tuzemských hájů domů přinesli úrodu za více než pět miliard korun.

Více než polovinou se na každoročních sběrech podílejí houby, kterých Češi nasbírají v průměru více než 20.000 tun, v peněžním vyjádření za téměř 1,9 miliardy korun.

Sběrači si každý rok z lesů dále přinesou v průměru přes 9000 tun borůvek, více než 3000 tun malin, 2000 tun ostružin a stejné množství bezinek. Brusinek ročně nasbírají téměř 1000 tun. Průměrná česká domácnost si tak každý rok svůj jídelníček zpestří více než 10 kilogramy lesních plodů. Sběr lesních plodů je východoevropskou specialitou. Konkurovat v něm mohou Čechům, kromě Slováků, Poláci, Ukrajinci či Rusové, naopak v západní Evropě se tato činnost velké oblibě u populace netěší.

Ani ideální klimatické podmínky nezaručují, že zejména houby porostou. Přestože by aktuální teplé počasí s dostatkem srážek mělo být pro houbaře téměř ideální, výskyt hub je velmi nerovnoměrný, řekl ČTK v minulém týdnu Jaroslav Landa z České mykologické společnosti. Plné košíky prý lidé přinášejí z oblastí jihovýchodně od Prahy až po Rokycansko, naopak například v Orlických horách houby naopak zatím příliš nerostou.

"Vláhy je dost, teploty také, je spíše s podivem, že houby rostou pouze průměrně," konstatoval mykolog. Podle něj se však dá čekat vývoj k lepšímu. Ne vždy se sběrači při svých výpravách do hvozdů chovají k přírodě uctivě a zejména česači borůvek dokážou v lesích napáchat veliké škody. Správa Krkonošského národního parku od pondělka omezila kvůli ochraně hor před nájezdy sběračů borůvek, zejména z Polska a Ukrajiny, vstup do některých částí Krkonoš.

Úroda lesních plodin následně výrazně ovlivňuje také návštěvnost lesa. Do něj každý Čech v dlouhodobém průměru zavítá zhruba dvacetkrát do roka. Loňské nízké produkci lesních plodů odpovídala také návštěvnost lesů. Průměrný obyvatel Česka loni les navštívil přibližně třináctkrát. Návštěvnost lesů je také výrazně ovlivněná blízkostí velkých měst. Nejvyšší je ve Středočeském kraji, do jehož hájů vyrážejí nejen za sběrem lesních plodů zejména Pražané.

Sběr hlavních lesních plodin a návštěvnost lesa se zjišťuje prostřednictvím dotazníkových průzkumů domácností v reprezentativním vzorku obyvatel.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů