Neděle, 27. listopadu 2022

Stát zakáže hnojení u řek. Aby voda neohrožovala zdraví

29. červenece 2009
Stát zakáže hnojení u řek. Aby voda neohrožovala zdraví

Praha - Stát chce více chránit české řeky a přehrady před znečišťováním a hodlá proto zakázat farmářům hnojit v bezprostřední blízkosti vodních toků.

Zemědělství je jedním z největších zdrojů znečišťování. Hnojiva výrazně přispívají k tomu, že se v nádržích vytváří nevzhledná zelená kaše - vodní květ. Kdo se v takové vodě koupe, může mít například kožní alergie anebo potíže s očima.

"Odhaduje se, že zemědělství se podílí na znečišťování vod z více než 60 procent," řekla Aktuálně.cz Kateřina Sysalová z odboru ochrany vod ministerstva životního prostředí.

Voda se sinicemi a řasami se navíc hůře zpracovává na pitnou. A ryby a další živočichové mají kvůli vodnímu květu nedostatek kyslíku. "V kritických obdobích nelze využívat takové vody k vodárenským ani k rekreačním účelům," dodala Sysalová.

Ministerstvo zemědělství připravilo návrh nových závazných pravidel pro zemědělce, jejichž součástí je i to, že každý sedlák musí od roku 2012 ponechat u povrchové vody ochranný pás nehnojenné půdy široký minimálně tři metry.

Zákaz hnojení se rozšiřuje

Standardy Dobrého zemědělského a environmentálního stavu, které se označují zkratkou GAEC, vycházejí z nové evropské legislativy. Aby začaly platit, musí je ještě schválit vláda.

Pokud by farmář tato pravidla včetně zákazu hnojení podél vodních toků nedodržoval, mohl by přijít o část státních dotací.

Už dnes přitom někteří zemědělci nesmí v bezprostřední blízkosti potoků a řek hnojit. Zákaz se týká těch sedláků, kteří hospodaří v takzvaných zranitelných oblastech, kde jsou vysoké koncentrace dusičnanů. Dalším problémem je fosfor a další látky, které se spláchnou z polí do řek.

Zranitelné oblasti zabírají zhruba polovinu zemědělské půdy a jejich přesná výměra se pravidelně aktualizuje. Za tři roky by se tedy zákaz hnojení u vodních toků měl rozšířit na všechna zemědělskou půdu.

"Smyslem je zvýšit ochranu vod," řekl Aktuálně.cz Milan Kouřil z ministerského odboru správné zemědělské praxe. Dodal, že nové opatření se týká pouze dusíkatých hnojiv, nikoli pastvy hospodářských zvířat.

Dusičnanů je v řekách hodně

Podle poslední Zprávy o životním prostředí České republiky je zemědělství největším plošným zdrojem znečištění toků.

"Nejvýznamnější vliv představují dusíkatá hnojiva," uvádí se v dokumentu, který na podzim projednala vláda. Ve zprávě se konstatuje, že na 71 procentech kontrolovaných míst překročila koncentrace dusičnanů ve vodních tocích hranici, při níž už může vznikat vodní květ.

Likvidace sinic a řas přitom vyjde na miliony korun. Vodní květ se vytváří například v Brněnské přahradě, v Hrocholuskách na Plzeňsku nebo v přehradě Skalka u Chebu. Na některých místech dokonce v létě hygienici zakazují kvůli ochraně zdraví koupání.

Hnojiv opět přibývá

Po roce 1990 sice používání průmyslových hnojiv v zemědělství prudce kleslo, ovšem v posledních letech opět pomalu roste.

Vojtěch Kotecký z ekologického Hnutí Duha připomněl, že podle nedávných měření asi polovina veškerého dusíku v evropském povodní Labe pochází právě ze zemědělství. V některých řekách je to ještě více.

Podíl zemědělství na znečišťování vodních toků navíc stále roste. Hlavní příčinou je klesající znečištění z měst a průmyslu.

http://aktualne.centrum.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů