Čtvrtek, 1. prosince 2022

V jihočeských vodách se zabydlel odpudivý vetřelec

11. srpna 2009
V jihočeských vodách se zabydlel odpudivý vetřelec

V těchto dnech se v jihočeských pískovnách a rybnících začalo dařit odpudivému vetřelci , jmenuje se bochnatka americká. Rosolovitý vodní živočich, kterému se líbí na rákosí, na kořenech stromů a větvích, totiž potřebuje vodu s teplotou kolem 20 stupňů Celsia. 

Ve vodách se objevuje už kolem poloviny června, ale deštivý začátek léta její rozvoj oddálil. Někteří milovníci koupání v pískovnách na Třeboňsku nebo v okolí Veselí nad Lužnicí už na nevábně rosolovité kolonie, které mohou dorůst až do velikosti fotbalového míče, narazili.

Docent Josef Rajchard z českobudějovické Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity se s kolegy výzkumu tohoto nevábně vyhlížejícího živočicha věnuje už od roku 2003 a proto uklidňuje: "Je pravdou, že její kolonie nevypadají vábně a mohou řadu lidí vyděsit. Nicméně kontakt s ní žádný problém nezpůsobí a zatím není známo, že by byla nějakým hygienickým rizikem."

Vědci z Jihočeské univerzity našli bochnatku americkou také na rybníku Nový Kanclíř u Chlumu u Třeboně, v rybnících Svět nebo Hejtman, na Hněvkovické přehradě, evidují též výskyt na Orlíku, Slapech nebo na některých místech na Labi. Předpokládají další šíření tohoto živočicha.

Zdroj:Český rozhlas
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů