Pátek, 2. prosince 2022

Petr Kamberský: Zateplení šedé země

13. srpna 2009
Petr Kamberský: Zateplení šedé země

Velkolepý plán, který měl zaizolovat český venkov a jen tak mimochodem přinést zeleným body, je téměř na márách. Za více než čtvrt roku se do něj přihlásilo 205 zájemců - a to navzdory výraznému změkčení kritérií (do původního zadání se vešlo pouhých šest (6!) žadatelů). Viníků je prý celá řada: ministerstvo životního prostředí, úředníci, formuláře... Nabízíme jiné vysvětlení, striktně ekonomické: Dotace se nevyplatí.

Nejprve zavrhneme hypotézu o "byrokratické náročnosti". Deset miliard je obrovská suma, zateplení domu je náročná investice. Český člověk, který neváhá jet desítky kilometrů kvůli třicetikorunovému poplatku, se nenechá nějakým formulářem odradit.

Navrhujeme statistickému testování následující hypotézu: Důvodem nejsou úřední obstrukce, ale obrovský vír šedé ekonomiky.

Respektive: je-li v průměru nezdaněná každá pátá hodina práce (expertní odhady variují v divokém intervalu: 2,6 - 32 % HDP), je ve stavebnictví poměr ještě divočejší. V malých zakázkách obzvlášť. Na vesnici to platí trojnásob.

Zateplení rodinného domu je operace poměrně specifická. Týká se zejména starých a starších domků - a nijak movitých investorů, kteří pečlivě počítají cenu za každý decimetr izolace.

A takový šetrný investor zjišťuje, že se mu dotace prostě nevyplatí. Izolace domu je technologicky poměrně jednouchá, a značná část zdejší kutilské chalupářské populace ji zvládne sama. Nejen to: zvládne ji každý druhý řemeslnický všeuměl, který pracuje systémem "čistá ruka".

Komu by se vyplatilo izolovat dodavatelsky, byť se státní podporou? Zaplatí 19 procent daň z přidané hodnoty. V ceně práce zaplatí i sociální a zdravotní pojištění všem pomocníkům, navíc veškerý provoz firmy. Jelikož je padesátiprocentní dotace maximem, na které většina stejně nedosáhne, je levnější zateplovat "jinak".

"Zelená úsporám" je programem, který by mohl fungovat od samého počátku: Stačilo by, aby dotace fungovala jako šrotovné - tedy aby šla přímo na nákup izolačních materiálů a stavebních prvků, nikoli na celý dodavatelský projekt.

AUTOR: Petr Kamberský
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj:HN
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů