Neděle, 27. listopadu 2022

Letní povodně poškodily čistírny odpadních vod

14. srpna 2009
Letní povodně poškodily čistírny odpadních vod

Vodárenská společnost VAK Jižní Čechy odhaduje škody po červnových povodních zhruba na 20 milionů korun. Voda z přeplněných koryt řek a potoků zalila například čistírny odpadních vod ve Strunkovicích nad Blanicí, Husinci, Prachaticích, Volyni, Nišovicích, Vlachově Březí a Protivíně, které provozuje. Většinu škod na těchto čistírnách zaplatí pojistka.

K největším škodám Renata Kollarczyková z oddělení marketingu VAKu Jižní Čechy uvedla: "Například na čistírně odpadních vod ve Strunkovicích nad Blanicí způsobila rozvodněná Blanice škody za zhruba 1,5 milionu korun. Poškozeny byly automatické česle, tři čerpadla, kompresor, odtokový žlab a oplocení celého areálu. Podobná situace byla i v Husinci, kde navíc došlo k zanesení stabilizačních rybníků a celková škoda se vyšplhala na 6,5 milionu korun. K dalším nejvíce poškozeným čistírnám patří Protivín, kde voda zaplavila strojovnu, dmýchárnu a lisovnu, škody v tomto případě překročily asi milion korun."

Ve Vlachově Březí na Prachaticku zaplavily přívalové deště také provozní budovu čističky odpadních vod, dmýchánu, aktivační i dosazovací nádrže a odlehčovací komoru. V Bavorově způsobily záplavy škodu na čistírně ve výši okolo 60 tisíc korun. Větší škody zjistili pracovníci společnosti VAK Jižní Čechy i na čistírně v Nišovících a to v celkové výši 200 tisíc korun. Některé škody se budou odstraňovat ještě v dalších týdnech, ale všechny čistírny jsou už plně v provozu.

Přívalové deště v minulém týdnu zaplavily některé komunikace na jihu Čech. Jak Českému rozhlasu řekl Karel Jírovec ze Správy a údržby silnic Jihočeského kraje,v současné době je silniční provoz omezen už jen na jediném místě: "Jediný problém je na silnici 122 u Novosedel, kde je ještě částečně zaplavená vozovka a rychlost je tam omezena na 30 kilometrů za hodinu. Omezení bude tak dlouho, dokud bude vysoká hladina vedlejšího rybníku."

Zdroj:Český rozhlas
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů