Pátek, 2. prosince 2022

Čeští a bavorští lesníci se sešli na Poledníku

21. srpna 2009
Čeští a bavorští lesníci se sešli na Poledníku

Čeští a bavorští lesníci se sešli na hoře Poledník. Obě strany si vyměňovaly informace v rámci postupného sjednocování konceptů lesnického managementu.

V oblasti šumavského Poledníku proběhlo 18. srpna 2009 setkání lesníků z přilehlých revírů na bavorské straně NP a jejich kolegů z české strany Šumavy. Personál obou správ si podobné informace a zkušenosti vyměňuje pravidelně v rámci postupného sjednocování konceptů lesnického managementu ve vazbě na ochranu přírody po obou stranách státní hranice. Jedná se o jeden z konkrétních výstupů memoranda o spolupráci obou NP.

„Jednu část společného jednání tvořila i prohlídka zážitkové trasy a rozhledny Poledník,“ řekl Michal Valenta ze Správy NP a CHKO Šumava. Podobně jako v našem největším národním parku i na německé straně Šumavy je programově rozhodnutím tamní politické reprezentace část lesních porostů ponechána samovolnému vývoji. Naproti tomu v jiných částech území Bavorska, zejména pak v nové části parku a v územích blížících se hranicím národního parku směrem do vnitrozemí, se podobně jako u nás aktivně lesnicky hospodaří, tedy včetně zásahů proti kůrovci.

"Péče o lesy v tomto jedinečném území tedy probíhá diferencovaně na obou stranách Šumavy. Rozdíl je v tomto směru pouze v aktuálním zastoupení bezzásahových ploch, u našich sousedů je to přibližně polovina rozlohy NP, u nás je to zhruba pětina," dodal Valenta.


Autor / zdroj: Mediafax
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů