Pátek, 9. prosince 2022

Igelitky zdarma končí i v Albertu

3. září 2009
Igelitky zdarma končí i v Albertu
V hypermarketech společnosti Ahold se už za všechny tašky platí. Tesco a Globus trendu odolávají.

Obchodní řetězec Ahold přestal včera ve svých 56 českých hypermarketech Albert dávat k nákupům zdarma malé igelitové tašky, za které nyní zákazníci musejí zaplatit jednu korunu. Uvedl to mluvčí Ahold Czech Republic Libor Kytýr. Bezplatné igelitky v Česku nabízí už jen obchodní řetězce Tesco a Globus.

Společnost Ahold ročně v hypermarketech Albert podle Kytýra rozdala přibližně 60 milionů bezplatných igelitových tašek, jejichž výroba stála několik milionů korun. Vedení Aholdu předpokládá, že díky zpoplatnění malých igelitových tašek jejich spotřeba výrazně klesne. "Například v našich slovenských prodejnách se po zpoplatnění tohoto typu tašek snížil jejich distribuovaný počet o několik desítek procent," podotkl Kytýr.

Výtěžek z prodeje recyklovatelných plastových tašek Ahold poukáže nadačnímu fondu Albert, z nějž podporuje například dětské domovy či projekty zaměřené na zdravý životní styl.

Lidé kromě těchto malých plastových tašek mohou v prodejnách Albert koupit také velké igelitové tašky za 4,50 koruny a papírové tašky za 5,90 koruny. Zákazníci nyní podle Kytýra nakupují většinou igelitové tašky, protože na ty papírové si prý zatím ještě nezvykli.

Obchodníci v Česku podle odhadů bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka ročně rozdají zákazníkům až tři miliardy plastových tašek. Náklady na jejich výrobu u některých obchodníků dosahují i několik desítek milionů korun ročně. Kvůli tomu již řada řetězců přestala igelitové tašky dávat k nákupům zdarma. Bursík navíc letos na jaře připravil novelu zákona o odpadech, která by rozdávání bezplatných igelitových tašek zakázala.

Společnost Tesco sice bezplatné plastové tašky ve svých prodejnách stále nabízí, jejich spotřebu se ale snaží snížit pomocí prodeje jutových nákupních tašek, které mají dlouhou životnost. Tesco ani Globus ovšem zatím bezplatné igelitky zrušit nechtějí. "Považujeme to za důležitou službu pro naše zákazníky," řekl mluvčí Globusu Boris Malý. Podobně se vyjádřili i zástupci obchodního řetězce Tesco, který lidem bezplatně nabízí biologicky rozložitelné jednorázové tašky.
Zdroj:Podniky a trhy
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů