Pondělí, 5. prosince 2022

Stavebním firmám přináší program Zelená úsporám málo zákazníků

24. září 2009
Stavebním firmám přináší program Zelená úsporám málo zákazníků

Na 20. ročníku stavebního veletrhu FOR ARCH v pražských Letňanech se výrobci oken, izolací, zdících materiálů a dalších stavebnin předhánějí v nabídce svých výrobků pro program Zelená úsporám. Skutečný efekt programu pro stavebnictví je ale zatím stále minimální, shodují se oslovení výrobci. Veletrh FOR ARCH 2009 potrvá do soboty 26. září.

Program Zelená úsporám poskytuje dotace zaměřené na zateplování domácností, výstavbu takzvaných pasivních domů a instalaci obnovitelných zdrojů energie pro vytápění. - "Na to, kolik energie vkládáme do propagace programu, je výsledek stále zanedbatelný," uvedl jednatel plzeňské společnosti Brickland, která vyrábí lícové cihly a obkladové pásky.

Slabou poptávku v rámci dotačního programu potvrdil také Andreas Lutscher z německé společnosti Linzmeier Baulemente, která vyrábí izolace. "Lidé se na dotace ptají, ale bude ještě chvíli trvat, než se to přemění v reálnou poptávku," sdělil.

Malý počet obchodů uskutečněných na základě dotací podle vedoucího obchodu výrobce oken Albo z Oseku nad Bečvou Antonína Ryšánka nezvrátilo ani změkčení podmínek, které Zelená úsporám zažila už dvakrát, naposledy v srpnu 2009.

Podle obchodního ředitele výrobce cihel Heluz Jana Krampla problémem také je, že Zelená úsporám v oblasti nových staveb poskytuje peníze jen na pasivní domy, které se ale v Česku zatím téměř nestaví. "Největší zájem o energeticky úspornou výstavbu se totiž týká nízkoenergetických domů," poznamenal. Nízkoenergetického standardu se ale dosud Zelená úsporám netýká.

Na začátku září 2009 schválil Státní fond životního prostředí (SFŽP) prvních 107 žádostí o dotace. Přibližně ve stejné době evidoval fond 303 podaných žádostí.

Dotace jsou nyní poskytovány i na pouze jedno zateplovací opatření a z programu již nejsou vyloučeny panelové domy. Žadatelé mohou nově počítat s dotací 20 000 korun na počáteční projektovou dokumentaci, a to až do vyčerpání 50 milionů korun, které pro tento účel fond vyčlenil.

Pokud občané nebudou mít do tří let zájem o program, který nyní stát prostřednictvím fondu nabízí, vrátí se nevyčerpané peníze zpět Japonsku, od nějž Česko prostředky získalo za emisní povolenky.

O dotace programu Zelená úsporám lze žádat od konce dubna 2009 na krajských pracovištích SFŽP. Lidé se k penězům můžou dostat i prostřednictvím poboček tuzemských bank, které nabízejí i spolufinancování.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů