Sobota, 26. listopadu 2022

Srážky zlepšily sjízdnost řek, vodáci by neměli podcenit chlad

17. října 2009
Srážky zlepšily sjízdnost řek, vodáci by neměli podcenit chlad

Praha - Dešťové a sněhové přeháňky zvedly hladiny vodních toků, takže všechny velké řeky jsou splavné, někde dokonce stoupla voda nad hranici sjízdnosti, sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Kvůli výraznému ochlazení by však vodáci při výletech neměli podceňovat teplé oblečení. O víkendu je pro ně připraveno i několik zajímavých akcí.

<div style='display:inline'><a href='http://go.cz.bbelements.com/please/redirect/2477/5/28/7/'><img src='http://go.cz.bbelements.com/please/showit/2477/5/28/7/?typkodu=img' width='0' height='0' style='border-width:0' alt='' /></a></div>

Dobře splavná je Lužnice, kde průtok dosahuje jarních hodnot, zlepšila se také situace na Otavě i Ohři. Sázava je v současné době splavná od Ledče až k ústí, včetně peřejí pod Krhanicemi, a vodáci, kteří v sobotu navštíví Týnec nad Sázavou, se budou moci zúčastnit slavnosti zamykání Sázavy. Na moravských řekách se prodloužily sjízdné úseky a do konce října by se měla zlepšit i splavnost toků v podhůří. "Sníh, který napadl na horách, bude s příchodem malinko teplejších dnů roztávat, a tím stoupnou hladiny menších podhorských řek," uvedl Jančar.

I přes chladné počasí vodácká sezona pokračuje, nejrůznější akce jsou plánovány až do konce října, pro ty otužilejší dokonce ještě i v listopadu a prosinci. Na tento víkend se kromě zamykání Sázavy připravuje také tradiční vypouštění vody z rybníka Vavřinec na Kutnohorsku. V sobotu se tam sejdou vodáci na Českém poháru a v neděli bude možné volné splouvání Vavřineckého potoka.

"Tento úzký a nepřehledný peřejnatý potok však není určen úplným začátečníkům," varoval Jančar. Podle něj by měli zájemci o splutí umět dobře ovládat loď a rychle se rozhodovat ve skrumážích, jinak jejich jízda skončí převržením.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů