Pátek, 2. prosince 2022

Češi už odevzdali k recyklaci milion televizorů

27. října 2009
Češi už odevzdali k recyklaci milion televizorů

Díky tomu nezůstalo nevyužito 3690 tun železa, 1960 tun mědi nebo 240 tun hliníku

Nezisková společnost ASEKOL, která organizuje sběr a recyklaci vysloužilých elektrozařízení, vybrala od občanů České republiky už milion televizí. Tento počet Češi odevzdali od října 2005, kdy se u nás začal systematicky sbírat elektroodpad. Z televizí bylo recyklací vytěženo a při výrobě opětovně použito například 3690 tun železa, 1960 tun mědi nebo 240 tun hliníku. Zároveň tak bylo zabráněno úniku jedovatých látek, mimo jiné 4 tunám silně toxického luminoforu. Objem recyklovaných televizí bude stále růst, jen v roce 2010 ASEKOL počítá s půlmilionem kusů.
Drtivá většina recyklovaných televizí je typu CRT, tedy klasických se skleněnou obrazovkou. Podle Hany Ansorgové z kolektivního systému ASEKOL to koresponduje se situací v českých domácnostech, přestože realita v obchodech je jiná. "V současnosti je 19 z 20 sebraných televizí typu CRT. I když v obchodech už na ně prakticky nenarazíte, stále je používá zhruba 80 % procent domácností," vysvětluje Ansorgová a dodává, že stav věcí se brzy změní. "V souvislosti s postupující digitalizací čeká většinu z nich v horizontu několika let výměna za LCD nebo plazmový přístroj. To znamená, že počet sebraných televizí bude stále růst."
CRT televize obsahují značné množství látek, které se získávají těžbou. Jedná se především o měď, železo nebo hliník. Dolování s sebou přináší vznik emisí a odpadů, které velmi zatěžují životní prostředí. Oproti tomu je získávání materiálů prostřednictvím recyklace pro přírodu daleko šetrnější. "Například recyklace mědi přináší v porovnání s těžbou 85% úsporu energie. Podobné je to i u dalších kovů a rud. Z milionu televizí jsme zajistili další použití při výrobě pro 3690 tun železa, 1960 tun mědi nebo 240 tun hliníku. Ekologické zpracování navíc zabraňuje úniku zdraví nebezpečných látek do ovzduší, vod a půdy. V případě televizí šlo například o 4 tuny luminoforu," vysvětluje Ansorgová.
Jestliže během tří měsíců roku 2005 ASEKOL sebral pouze 3456 televizí, loni už to bylo přes 300 000. Při přepočtu na měsíce jde o 25násobný nárůst. Letos ASEKOL plánuje zajistit recyklaci pro 365 000 a příští rok dokonce pro půl milionu kusů, přičemž prim bude stále hrát CRT technologie. Kromě digitalizace a technologického pokroku má na rostoucích objemech sběru značný vliv i stále se rozšiřující síť sběrných míst. "Hustá sběrná síť je nezbytným předpokladem motivace občanů k třídění elektroodpadu. Její budování pro nás bylo hlavní prioritou a dnes je pětkrát hustší než například v ekologicky velmi vyspělém Rakousku," říká Ansorgová.
Hmotnost milionu televizí je zhruba 25 000 tun. Tolik váží například 88 největších letounů světa Antonov An-225 Mriya, 215 legendárních lokomotiv T679.1 "Sergej", nebo 625 plně naložených kamionů. Věž vytvořená z milionu televizí překoná i 56 hor Mount Everest postavených na sobě. Položené vedle sebe by televize lemovaly cestu z Prahy až do Hamburku.

Kontakty
Ondřej Tesař, AMI Communications, e-mail: ondrej.tesar@amic.cz, tel.: 234 124 112, 602 698 854, tiskové středisko press.amic.cz
Hana Ansorgová, ASEKOL, e-mail: ansorgova@asekol.cz, tel.: 261 303 266, www.asekol.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů