Úterý, 29. listopadu 2022

Další šrot? Mein Gott...

6. listopadu 2009
Další šrot? Mein Gott...

Vídeň chce dostavbu Temelína napadnout. Rakušané se bojí jaderné hrozby za humny.

Nová jaderná elektrárna nevznikne za humny, ale u nás, v Linci. Rakousko se vrací k jádru - modernímu a čistému způsobu výroby energie.

Také byste se dívali na pořad s takovou upoutávkou? Pak uvažujete stejně jako mediální magnát Sascha Szabó, hrdina divadelní hry Temelín a Temelínek, vůbec první satiry na ožehavé téma česko-rakouských vztahů. Před dvěma roky ji sepsali Jiří Fero Burda a Lumír Tuček, členové divadla Sklep.

Hra sice pracuje s typicky >>sklepáckou<< nadsázkou, její jádro je ale pravdivé. Zprávy o Temelínu působí na Rakušany jako rudý hadr na býka.

Nejinak tomu je i v případě dostavby jihočeské elektrárny, kterou Rakušané považují za hrozbu na dohled od Vídně.

>>Budeme proti dalším blokům v Temelíně bojovat všemi dostupnými prostředky,<< oznámil už loni v létě tehdejší ministr životního prostředí Josef Pröll.

Hornorakouská zemská vláda počátkem října do Prahy zaslala už v předstihu první připomínky týkající se dopadů >>nového<< Temelína na životní prostředí. Takzvaná EIA totiž bude v případě tak velké stavby mezinárodní.

>>Kritizujeme především chybějící zdůvodnění nutnosti dostavby a úplnou absenci dlouhodobého řešení nakládání s vysoce radioaktivním odpadem,<< vysvětluje zemský pověřenec Radko Pavlovec.

Politika místo techniky

Téma Temelína je v Rakousku typickým reliktem studené války. Technicky je bezproblémové: Společná odborná komise nikdy nenašla žádné nedostatky, které by mohly ohrozit rakouské obyvatelstvo.

Temelín je ale pro Rakušany synonymem sovětského šlendriánu. Například nejčtenější rakouský deník Kronen Zeitung zásadně o elektrárně informuje jako o >>Schrottreaktoru<<.

A tamní politici proti takovým článkům rozhodně neprotestují.

Proto lze také očekávat, že v případě vítězství Atomstrojexportu přijde nová protestní vlna a Rakušané za hranicemi rozvěsí varovné tabule. Pokud vyhraje Areva, věc bude snadnější. Mimo jiné proto, že Sarkozy může na Rakušany zatlačit.

Strach z Temelína ale v realitě vypadá poněkud jinak. Rakousko proud z českého jádra dováží a jako člen Euratomu podporuje z peněz daňových poplatníků atomový výzkum. Ne atomu tak není zdaleka tak hlasité, jak by si mnozí aktivisté přáli.

AUTOR: Blahoslav Hruška

Zdroj:EKONOM
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů