Neděle, 27. listopadu 2022

Pneumatiky budou mít označení kvality

27. listopadu 2009
Pneumatiky budou mít označení kvality

Hlučnost, přilnavost a vliv pneumatiky na spotřebu budou muset výrobci uvádět od roku 2012.

Dosud byl evropský spotřebitel odkázán pouze na testy v odborných časopisech, od roku 2012 bude mít ale všechny údaje přímo na pneumatice.

Evropský parlament včera schválil nařízení, podle kterého budou muset výrobci označovat pneumatiky stejným způsobem, jako jsou dnes značeny například ledničky či pračky - tedy hodnocením vlastností písmeny - od A (nejlepší) až po G (nejhorší).

Přímo výrobce tak bude spotřebitele informovat o přilnavosti pneumatiky, její hlučnosti i jejím vlivu na spotřebu paliva. K jednotlivým písmenům budou navíc přiřazeny i slovní popisy vlastností, například hlučnost v decibelech. Údaje ale nebudou pouze přímo na pneumatice, výrobci je budou muset uvádět i na svých webových stránkách.

"Již se na to připravujeme," uvedl šéf otrokovické Barum Continental Libor Láznička.

"Rozdíly mezi nejlepšími a nejhoršími pneumatikami odpovídají až deseti procentům spotřeby vozu," říká eurokomisař pro energii Andris Piebalgs. "Jde o typickou situaci, kdy vyhrává každý. Zákazníci a správci vozových parků si budou moci lépe vybrat a EU jako celek bude profitovat z nižších emisí silniční dopravy," dodává Piebalgs. Úspory paliva, které si Evropská komise od kroku slibuje, nejsou zanedbatelé. Značení pneumatik má do roku 2020 ušetřit evropským státům 6,6 milionů tun ropy. Ruku v ruce s tím by klesly také emise oxidu uhličitého. Pokles však bude záviset hlavně na tom, jak rychle začnou spotřebitelé na štítky reagovat a vybírat si ekologičtější obutí. Optimistický scénář počítá s tím, že dopady euroštítků budou stejné jako odstranění 1,3 milionu automobilů z evropských silnic.

Rozhodne i to, jak budou členské země své občany motivovat k nákupu úspornějších pneumatik. Státy se však budou muset podívat, jaké pneumatiky domácí výrobci nabízí. Pokud budou mít na štítku horší hodnocení než "C", mou na případnou státní podporu zapomenou.

AUTOR: Roman Šitner
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj:Podniky a trhy
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů