zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na zelené dotace bude méně peněz

19.01.2010
Dotace
Šlendryján
Na zelené dotace bude méně peněz

Místo 25 miliard korun na zateplování dostane ČR zřejmě jen 17 miliard. I tak bude problém je vyčerpat. Ke konci roku chtěli lidé 0,5 miliardy.

Program Zelená úsporám míří zřejmě k neúspěšnému konci. Do konce roku 2008 lidé požádali jen o necelou půlmiliardu z celkových pětadvaceti. Česko přitom musí peníze rozdělit do roku 2012, poté by musela vláda nevyčerpanou částku vrátit. A ministerstvo životního prostředí si už stanovuje nižší cíle: Peníze vyčerpáme, ale původních 25 miliard to zřejmě nebude.

Zelená úsporám je mamutí projekt, který přihrává českým domácnostem miliardy na zateplování domů a nové kotle. Zájem o něj je ale slabý i přesto, že už ministerstvo dvakrát uvolnilo přísné podmínky pro čerpání dotací.

Pětadvacet na vodě

Nyní poprvé připouští, že Česko nevyčerpá 25 miliard korun, o kterých mluvil při spouštění programu bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík.

"Je otázkou, jestli konečná suma bude 25 miliard. Pevná částka, kterou víme, že máme k dispozici, je kolem 17 miliard korun," řekl HN ministr životního prostředí Jan Dusík. Peníze získává ministerstvo z prodeje emisních povolenek. Situace na trhu s nimi není v současné době tak příznivá jako před vypuknutím krize. Jednoduše: státy nemají tolik peněz, aby kupovaly "odpustky", na základě kterých mohou vypouštět do vzduchu více skleníkových plynů.

Pro Česko to může být paradoxně výhodné. Podle odborníků by domácnosti 25 miliard nevyčerpaly. "Za celou dobu fungování programu, jsou podány žádosti v objemu 1,9 procenta z celkem plánovaných 25 miliard. Vzhledem k tomu, že program bude fungovat do roku 2012, pak by museli úředníci zpracovat 58 tisíc žádostí ročně. A to je nerálné," spočetl Richard Richtermoc ze vedení společnosti Thermoil, která se zabývá ekologickým vytápěním.

Komu ano, a komu ne

Ministr Dusík sází hlavně na zateplování paneláků. Program se pro paneláky otevřel teprve na podzim a žádosti rychle přibývají. Sedmnáct získaných miliard podle něj Česko stihne vyčerpat.

Přesto má k dispozici ještě jeden odhad, že české domácnosti vyčerpají 13 nebo 14 miliard. Pak by musel stát narychlo zhruba 4 miliardy utratit. Smí je ale dát jen do boje s emisemi skleníkových plynů.

Ministerstvo proto chystá krizové varianty. "Pakliže by se nedařilo peníze čerpat, přesunuli bychom je na zateplování veřejných budov. Tam je velký potenciál," plánuje ministr Dusík.

Prodloužit by se podle něj mohlo i dotování projektů, které musejí lidé před zateplením domu předložit. Sáhnout si do balíku chtějí ale i soukromé firmy, které by peníze využily na snížení svých emisí. Ministerstvo ale balík pro průmysl neotevře. "Kdybychom program chtěli rozšířit na průmysl, museli bychom jednat s kupci povolenek a znamenalo by to i jednání s Evropskou komisí," řekl ministr.

Podle údajů Státního fondu životního prostředí, který žádosti o podporu přijímá, žádali lidé na konci roku 483 milionů korun. Žádostí se sešlo celkem 3395, z toho je zhruba 3200 od majitelů rodinných domů.

Peníze stát rozděluje na částečné i celkové zateplení budov. Lidé dostanou například nová okna. Podpora také platí pro pořizování kotlů a tepelných čerpadel.


Přehled žádostí

483 milionů korun

chtěli na konci roku lidé čerpat z programu Zelená úsporám, který podporuje zateplování domů, pořizování kotlů či tepelných čerpadel.

0,5 miliardy korun

chtěli od státu ke konci roku Češi na podporu zateplení svých domů. Vůbec Nejčastěji šlo o majitele rodinných domků (3222 žádostí).

3395 žádostí

podali lidé Státnímu fondu životního prostředí na čerpání dotací ze Zelené úsporám. Lidé mají největší zájem o částečné zateplení domů a pořízení kotlů

17 miliard korun

má ministerstvo životního prostředí jistých z prodeje emisních povolenek jako přísun do Zelené úsporám. Původně hovořili jeho zástupci o 25 miliardách

Zelená úsporám

Pro co je program určen?

Program podporuje stavbu nízkoenergetických domů, částečně i celkové zateplení budov včetně paneláků, instalace kotlů či tepelných čerpadel.

Žádat o podporu z programu mohou města, podnikatelé, bytová družstva i jednotlivé domácnosti.

Výše příspěvků

Na celkové zateplení domu, který bude po opravách potřebovat na vytápění 40 kilowatthodin/m2, dá ministerstvo 2200 korun na m2. Na 70 kWh přispěje 1550 korunami. Na dílčí zateplení, které sníží potřebu o 20 procent, dá 650 korun, na snížení o 30 procent 850 korun na m2.

AUTOR: Petr Weikert
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí