zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zpráva MŽP ukazuje, kde a jak zlepšit odpadové hospodářství

28.01.2010
Odpady
Zpráva MŽP ukazuje, kde a jak zlepšit odpadové hospodářství

MŽP v pondělí předložilo vládě Zprávu o plnění Plánu odpadového hospodářství (POH) ČR. Ze všech 94 stanovených cílů z roku 2003  je 80% splněno. Ostatní úkoly jsou plněny s většími či menšími výhradami.

Zpráva dokumentuje řadu pozitivních trendů v odpadovém hospodářství. Například materiálové využití veškerých odpadů přesahuje 80%. Dlouhodobě se zlepšuje také materiálové využívání komunálních odpadů. V referenčním roce dosahovalo 5,5%, v roce 2007 už 21%. Zřejmě vinou recyklační krize ovšem došlo v roce 2008 k poklesu recyklace na 19%. Největší problém dlouhodobě představuje nárůst ukládání biologicky rozložitelných komunálních odpadů na skládky.

MŽP proto přijalo řadu opatření k podpoře využití odpadu a další připravuje. Krizi odbytu vytříděných surovin pomáhá řešit vládní úkol pro ministra dopravy využívat protihlukových bariér ze směsných plastů při veřejných zakázkách na stavby dálnic a železnic, lepšímu odbytu kompostů napomáhá nová vyhláška o podrobnostech nakládání s biologicky rozložitelnými odpady.

Velkou podporu recyklaci přinášejí miliardy korun na projekty sběrných dvorů, dotřiďovacích linek, kompostáren, bioplynových stanic a dalších převážně obecních projektů z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Díky loňské novelizaci POH ČR a vyhlášení nové výzvy z OPŽP je tyto prostředky od letošního roku poprvé možno využít i na energetické využití směsného komunálního odpadu ve spalovnách či na jeho mechanicko-biologickou úpravu a následné využití. Přísné podmínky výzvy vylučují riziko omezení recyklace v regionech, ze kterých budou nová zařízení odebírat část odpadu.

MŽP ve spolupráci se Svazem měst a obcí ČR, Asociací krajů ČR, Hospodářskou komorou ČR a dalšími partnery v oblasti odpadového hospodářství vypracovalo "Teze rozvoje odpadového hospodářství". Na jejich základě nyní společné pracovní skupiny připravují legislativní návrhy, které přinesou další impuls k rozvoji recyklace a omezení skládkování. "Nastavený model spolupráce a dosažená míra shody s našimi partnery jsou výborným základem pro rychlé dokončení legislativních opatření, která české odpadové hospodářství nutně potřebuje," potvrzuje ministr Dusík.

pěkný zbytek dne přeje
Jarmila Krebsová
tiskové odd. MŽP - odbor vnějších vztahů

Zpráva ke stažení ve formátu PDF

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí