zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zvýšení hlukových limitů se dále projednává

15.02.2010
Hluk
Zvýšení hlukových limitů se dále projednává

Zvýšení hlukových limitů zamíří v dohledné době velmi pravděpodobně do druhého kolečka připomínkových řízení. Tentokráte na stoly dalších ministerstev a odpovědných orgánů. Připustil to mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.
protihlukové bariéry

Na přímý dotaz, co je pravdy na informacích, že vyhláška možná už dál nebude putovat a bude zasunuta do archivu už po ukončeném interním připomínkovém kole, řekl, že "nic takového není v plánu". Po vypořádání interního připomínkového řízení by podle jeho slov měl být materiál standardním způsobem postoupen do vnějšího připomínkového řízení.

Dotaz o stopnutí vyhlášky vznesl deník E15 na základě informací od poslankyně Věry Jakubkové. Té se zvýšení hlukových limitů nelíbilo do té míry, že požádala o vysvětlení, proč by měly být limity zvýšeny, ministryni zdravotnictví Danu Juráskovou. Požádala také o zaslání interních podkladů. "Bylo mi sděleno, že jde o interní záležitost a podklady mi nemohou být zaslány. Ministryně mi však řekla, že je dost možné, že se materiál nakonec do vlády ani nedostane, protože se celá věc příliš zmedializovala a zpolitizovala," sdělila Jakubková.

Podstatou novelizace hlukové vyhlášky, kterou schvaluje pouze vláda, má být zvýšení hlukových limitů pro silnice první třídy, silnice pro motorová vozidla, dálnice a také ve výjimečných případech i pro místní komunikace. Zatím platné vládní nařízení z roku 2006 stanoví maximum pro venkovní hluk z hlavních silnic na 60 decibelů ve dne a 50 v noci.

Ministerstvo zdravotnictví podle zdrojů deníku E15 chce tyto hodnoty zvýšit o pět decibelů. Kromě toho by součástí novelizace mělo být i prodloužení období, kdy budou uznávány staré hlukové zátěže. Podle ekologických aktivistů vyhovují tyto úpravy především ministerstvu dopravy a jeho státní příspěvkové organizaci Ředitelství silnic a dálnic.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí