Pátek, 19. dubna 2024

Rozšíření mýtného systému

Rozšíření mýtného systému

Systém zavedení mýtného na silnicích druhé a třetí třídy je proveditelný. K takovému závěru dospěla studie, kterou za podpory státu nechal pro svůj region zpracovat Pardubický kraj. Mýtné na vedlejších komunikacích by mělo mimo jiné pomoci při opravách cest, řekl novinářům po prezentaci studie ministr dopravy Gustav Slamečka.

"Na systém se nedá dívat jen ekonomicky z hlediska výnosů a nákladů, ale i společensky, neboť by měl přispět k regulaci dopravy a mít i ekologické důsledky," uvedl. Podle studie by zavedení mýtného na státních silnicích mělo dopad na 260 km krajských komunikací druhé a třetí třídy. Jednalo by se o úseky, které by dopravci využívali jako objízdné trasy místo placených cest. Mýtné pro vozidla nad 3,5 t také neodporuje české, ani evropské legislativě.

V Pardubickém kraji zatím kromě krátkého úseku dálnice D11 není žádná silnice zpoplatněna. Kraj udržuje 3130 km své silniční sítě. Podle hejtmana Radko Martínka je již dnes patrný přesun tranzitní dopravy do regionu. Trpí i vedlejší silnice, které dopravci využívají kvůli úspoře času a paliv. Například komunikace z Pardubic přes Dašice na státní silnici I/35 je po devíti letech od celkové rekonstrukce velmi poničená těžkou dopravou.

Podle Slamečky bude záležet na každém kraji, zda a v jakém rozsahu by mýtné na svých silnicích zavedl. Horní hranice poplatku by byla stanovena, ostatní by bylo variabilní, ať již výše platby či úseky silnic. V některých regionech by se mýtné nemuselo ekonomicky vyplatit, i když by vybrané peníze měly krajům zůstávat.

Další postup při zavádění mýtného musí stanovit stát. Ten zatím zkouší hybridní systém, tedy kombinaci mikrovlnného systému, který je uplatněn na dálnicích, a satelitního, který by se mohl využít na ostatních silnicích. Ministerstvo dopravy si chce nechat od společnosti Kapsch analyzovat jednotlivé varianty zpoplatnění dalších cest. Využití soukromého kapitálu formou projektů PPP, tedy kombinace veřejných a soukromých investic, nepovažuje Slamečka pro tyto účely za možné.

Zdroj:Logistika
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů