zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Města (nejen) na Liberecku žádají otevření programu Zelená úsporám

10.05.2010
Obec, město
Dotace
Města (nejen) na Liberecku žádají otevření programu Zelená úsporám

Starostové zejména menších měst a obcí v Libereckém kraji by uvítali, kdyby se program Zelená úsporám otevřel i pro samosprávy. Třeba v Desné na Jablonecku zatím marně žádají o dotace na zateplení základní školy a rádi by s pomocí programu zateplili i městské panelové domy, uvádí starosta Desné Marek Pieter. Program Zelená úsporám zatím poskytuje dotace jen na zateplování rodinných nebo družstevních domů a na změny vytápění. Celkově se předpokládá, že bude z programu rozděleno 25 miliard, zatím je vyčerpána zhruba desetina.

I proto nová ministryně životního prostředí Rut Bízková nedávno oznámila, že chce dát z programu čtyři miliardy korun na zateplování veřejných budov v majetku měst a obcí. Program Zelená úsporám by jim chtěla jednorázově otevřít ve druhé polovině roku 2010. Města by tak mohla získat peníze na zateplování škol nebo ústavů péče pro seniory. V Semilech by radnice ráda s pomocí zelených dotací financovala připravovanou přestavbu mateřské školy Pod Vartou. "Budova je ve velmi špatném stavu, připravujeme proto projekt, který počítá s postupnou demolicí objektu a výstavbou nové moderní nízkoenergetické mateřské školy," řekl starosta Jan Farský.

Zatím však mohou dotace žádat jen vlastníci rodinných domů nebo bytová družstva. Zájem v Libereckém kraji zatím není velký, i když žádostí přibývá. Nyní byl v Liberci nájemníkům předán první družstevní panelový dům zateplený právě se zelenou dotací. Spravuje ho SBD Sever, které už od roku 2005 investovalo do zateplování svých panelových domů desítky milionů korun s využitím dotací z programu Panel. "Zateplili jsme zatím zhruba polovinu z 200 domů v naší správě, další bychom chtěli zateplit v nejbližších letech právě za přispění programu Zelená úsporám," řekl předseda družstva Petr Černý.

Zateplení pláště včetně výměny oken u právě dokončeného domu stálo 6,5 milionu korun, z toho 2,1 milionu dal program Zelená úsporám. Zbytek zaplatilo družstvo z úvěru, který budou splácet obyvatelé bytů. Peníze se jim ale vrátí, na vytápění by měli podle odhadů ročně ušetřit v průměru kolem 6000 až 8000 korun. "Jaké úspory to skutečně přinese, ukáže až příští zima, z jiných podobných projektů ale víme, že se úspory pohybují kolem 35 procent, a někde se náklady snížily i na polovinu," řekl Luboš Baloun ze stavební společnosti Syban.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí