zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obce chtějí zateplovat. Po miliardách se zaprášilo

23.07.2010
Dotace
Obce chtějí zateplovat. Po miliardách se zaprášilo

Města a kraje nahradily slabý zájem lidí o zelené dotace na zateplování. Z balíku ukrojily 4 miliardy korun.

Sotva otevřelo ministerstvo životního prostředí zateplovací program Zelená úsporám i státním úřadům, za dva dny byl čtyřmiliardový balík vyčerpán. Ministerstvo si před dvěma měsíci 4 miliardy pro veřejné budovy vyčlenilo, protože hrozilo, že Česko nedokáže utratit celých 18 miliard ze Zelené úsporám a o část peněz přijde. Nyní už v programu zbývají k rozdělení přibližně jen tři miliardy korun.

Kraje a obce mohou o peníze žádat od pondělí. Z peněz zateplí nemocnice, školy nebo školky. "Čtyři miliardy jsou vyčerpány. Zájem byl opravdu masivní," popsala mluvčí Státního fondu životního prostředí Lenka Brandtová.

Státní fond přestane žádosti od státních úřadů přijímat, až dosáhnou šesti miliard. Obce totiž nyní čeká poměrně složitý úkol, a to aby vyhlásily výběrová řízení a do roka sehnaly stavební firmy s nejnižšími nabídkami. Jelikož v českých podmínkách bývá s výběrovými řízeními problém, lze předpokládat, že část obcí z žádostí vypadne a právě kvůli nim si ministerstvo vytváří onen dvoumiliardový polštář.

Ministerstvo životního prostředí už podruhé peníze ze Zelené úsporám pro veřejné budovy podle Lenky Brandtové s největší pravděpodobností neuvolní. Jelikož výše žádostí od domácností nyní dosahuje 11 miliard, hrozilo by, že se už na rodinné domy nedostane.

Že se část peněz ze Zelené úsporám může utratit i na veřejné budovy, oznámila tehdejší ministryně životního prostředí Rut Bízková v květnu. Podmínky programu se upravovaly čtyřikrát, a to kvůli slabému zájmu domácností, pro něž je určen. Lidé měli problém splnit zejména přísné podmínky ohledně norem zateplení, složitá byla i administrativa kolem žádostí. Program skončí v roce 2012. Je financován z prodeje emisních povolenek do zahraničí a původně měl do českých domácností rozdělit až 25 miliard.

AUTOR: Petr Weikert
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí