Hovořit o tom, že v příštích 20 letech zaplatíme všichni kvůli obnovitelným zdrojům energie navíc až bilion korun (výrok šéfa ČEZ Martina Romana) či "jen" mezi bilionem a 500 miliardami (náměstek ministra průmyslu Tomáš Hüner) - to považuje analytik Candole Partners Jan Ondřich za "střílení od boku". "Slouží to spíš mobilizaci politiků, aby jednali a snažili se rozumně regulovat podpory," říká analytik, jehož firma radí v energetice třeba skandinávské firmě Fortum.
Především se během 20 let naprosto změní technologie. Náklady mohou být zásadně nižší, to znamená i cena a podpora elektřiny z obnovitelných zdrojů. Připomeňte si, jak byly špatně odhadnuty náklady na fotovoltaiku - cena panelů spadla během tří let dolů. Kdo dnes odhaduje náklady na víc než tři až pět let dopředu, dělá stejnou chybu, která se udělala u slunečních elektráren.
MEZITITULEK: HN: Právě fotovoltaiku má postihnout nová legislativa nejvíc. Stěžují si na to zástupci byznysu právem?
Z pohledu jejich byznysu ano. Velké solární elektrárny se prakticky nebudou moci stavět.
Samozřejmě, že systém, který výkupní ceny solární energie držel neúměrně vysoko, byl špatný. Ale možná jde teď zákon zase až do druhého extrému a rozvoj fotovoltaiky brzdí až neúměrně. Je například správné, že se nebudou stavět solární parky na hodnotné zemědělské půdě. Ale zůstává přece spousta nekvalitních nevyužitých ploch, kde by to nevadilo.
Můžou přijít o část zisku při výrobě elektřiny v obdobích, kdy jí bude nadbytek a její cena záporná. Formou takzvaného zeleného bonusu jim bude ztráta z prodeje této elektřiny kompenzována jen zčásti. Dostanou zkrátka méně peněz než dosud.
Biomasa má podle mě největší potenciál, to reflektuje i Národní akční plán na podporu využití obnovitelných zdrojů. Ale je pak trochu překvapivé, když v návrhu zákona o podpoře těchto zdrojů dostává "zelenou" jen kombinovaná výroba elektřiny a tepla. Samotné spalování biomasy tak podporováno není, přestože podpora pro její spalování s uhlím zachována zůstane.
Je zřejmé, že současná podoba návrhu zákona velmi vyhovuje teplárenským společnostem. Jejich snahou bylo zajistit si přístup k zdrojům biomasy, o niž stále stoupá zájem. Nebudou jim tak konkurovat společnosti, které by z biomasy vyráběly pouze elektřinu.
AUTOR: Martin Mařík
AUTOR-WEB: www.ihned.cz