zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vyměňte šéfy Lesů ČR, žádají lesnické svazy

31.08.2010
Les
Politika
Vyměňte šéfy Lesů ČR, žádají lesnické svazy

Konfederace lesnických a dřevozpracujících svazů (KLDS) vyzvala ministra zemědělství Ivana Fuksu k personálním změnám ve vedení státního podniku Lesy ČR. Důvodem je situace kolem tendrů na těžbu dřeva od roku 2011.

Původní obří tendr v hodnotě 16 miliard korun, který kritizovali politici, ekologové, lesnické firmy a výhrady k němu měl antimonopolní úřad, Lesy zrušily v polovině května. Na podzim proto vypíšou jednoroční tendry na příští rok.

Podle konfederace je jasné, že vypsání výběrových řízení pro práce v lese až po 15. září neumožní podepsání příslušných smluv do konce letošního roku. "Tím jsou vážně ohroženy nejen práce ve státních lesích, ale především dodávky dřevní hmoty pro tuzemské zpracovatele," tvrdí KLDS. "Jsme přesvědčeni, že současné vedení Lesů nemá schopnost řešit situaci tak, aby zamezilo negativnímu dopadu na ekonomiku odvětví se všemi průvodními jevy v sociální oblasti, které především výrazně ohrozí zaměstnanost," stojí v prohlášení lesníků a dřevařů.

Lesy ČR výzvy a názory konfederace ostře odmítly a označily je za účelové a nesmyslné. "Zásadně odmítáme, že práce v lesích nebudou v roce 2011 zajištěny," uvedl mluvčí Lesů Zbyněk Boublík. Konferedace podle podniku svými výzvami prohlubuje nejistotu firem v lesnickém a dřevařském sektoru.

"Vyhlášení tendru po 15. září jsme avizovali právě s cílem maximální transparentnosti," řekla k tomu mluvčí ministerstva zemědělství Tereza Dvořáčková. Ministr zemědělství Ivan Fuksa podle ní zadal šéfovi Lesů Svatopluku Sýkorovi vypracovat varianty řešení pro případ, že by spuštění tendru k 31. prosinci nebylo možné.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí