zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Příběhy pražských stromů ožívají v Trmalově vile

05.09.2010
Obec, město
Příroda
Příběhy pražských stromů ožívají v Trmalově vile

PRAHA - S tuctem příběhů, kdy lidé v Praze bránili či brání stromy a zelená prostranství ve svém okolí, se mohou ode dneška seznámit také návštěvníci Trmalovy vily v pražských Strašnicích. Výstava Arniky "Nenechávejte svůj strom bez dohledu - nebo zmizí!" zde bude přístupna až do 10. září. Již toto úterý, 24. srpna od 19 hodin, ji také doplní přednáška docenta Josefa Sejáka, který se zabývá mimo jiné krajinnou ekologií a oceňováním přírodních zdrojů a zpracoval také posudek týkající se hodnoty stromů na Střeleckém ostrově. Návštěvníci výstavy a přednášky navíc mají možnost zúčastnit se soutěžního kvízu "Co víte o stromech" a vyhrát hodnotné věcné ceny.

Výstavu s podtitulem "Příběhy pražských stromů a parků a lidí, kteří je chrání" připravila Arnika na základě své poradenské činnosti. Občanům, jejichž příběhy a zkušenosti výstava zachycuje, poskytovala poradenství ohledně ochrany zeleně či účasti ve správních řízeních. "Některé z příběhů ještě čekají na rozuzlení, jiné mohou být inspirací pro další Pražany, kteří se chtějí zasadit o dostatek zelených míst v hlavním městě," podotkl Martin Skalský z Arniky. Výstavu doplňuje stejnojmenná publikace, kterou je možné si zakoupit například prostřednictvím internetových stránek Arniky: www.arnika.org

Jak vyplynulo ze studie zpracované Arnikou, neexistuje důkaz pro časté tvrzení úředníků a politiků, že v Praze zeleň přibývá a statistiky naznačují naopak opačný trend (1). Navíc hrozí další úbytek zeleně nejen díky projednávaným změnám územního plánu, ale také při přípravě nového územního plánu. "Arnika tento proces sleduje a zpracovává své připomínky. Kromě toho se věnujeme i konkrétním kauzám a poskytujeme poradenství aktivním občanům, kteří chrání zeleň, aktuálně například na Roztylech, na Trojmezí i jinde," dodal Martin Skalský.

Tento týden se uskuteční také další akce Arniky zaměřená na ochranu stromů: v čajovně V síti na pražských Vinohradech doplní výstavu fotografií Miloše Šindeláře povídání o stromech. "Návštěvníci se mohou dozvědět nejen o tom, co stromy dělají pro nás, ale také co můžeme udělat my pro ně," říká Jakub Esterka, vedoucí ekoporadny Arniky a jeden z koordinátorů kampaně Zachraňme stromy, který diskusním večerem provede a bude také připraven zodpovědět dotazy.

Trmalova vila byla postavena v letech 1902-1903 podle návrhu architekta Jana Kotěry pro učitele a školního inspektora Františka Trmala. Podobně jako vily Müllerova nebo Bílkova slouží dnes jako muzeum, je však starší než tyto dvě známé architektonické památky. Dům byl postaven v tehdy nové zahradní čtvrti na místě bývalých polí. Jeho okolí se dnes, po více než 100 letech, výrazně proměnilo, vila spolu s rozsáhlou zahradou však připomíná počátek minulého století, kdy zeleně v hlavním městě bylo více než dnes.

Další informace:

(1) Viz tiskovou zprávu "Zeleň v Praze přibývá jen na papíře, nový územní plán nenabízí reálné zlepšení" (2.12.2009)

Stránka věnovaná výstavě "Nenechávejte svůj strom bez dohledu - nebo zmizí"
Kvíz "Co víte o stromech": www.stromy.arnika.org
Kampaň Arniky Zachraňme stromy: www.stromy.arnika.org
Trmalova vila, Vilová 11, Praha 10 - Strašnice, otevřeno úterý - neděle, 10 - 18 hodin, www.trmalovavila.cz
Čajovna V síti, Jana Masaryka 46, Praha 2 - Vinohrady, ecajovna.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí