Čtvrtek, 25. dubna 2024

Výroba kotlů na biomasu zaměstnává více lidí než Litvínovská uhelná

Výroba kotlů na biomasu zaměstnává více lidí než Litvínovská uhelná

Výroba kotlů na biomasu zaměstnává v České republice 1500 lidí: více než celá Litvínovská uhelná, kontroverzní provozovatel povrchových dolů. Může jich být ještě víc, pokud stát pomůže novým zákonem. Spočetla to nová studie, kterou ekonomové Miroslav Zámečník a Jan Hlaváč sestavili pro Hnutí DUHA a Heinrich Böll Stiftung [1].

Hnutí DUHA iniciativou Velká výzva prosazuje nový zákon, který by také v české ekonomice rozhýbal investice do moderních zelených řešení a nových průmyslových odvětví: vytápění biomasou i další čisté energetiky, do zateplování domů nebo snadné recyklace. Nová studie poukazuje na příležitosti, jež by díky legislativě - která se inspiruje úspěšným britským vzorem - dostaly také tuzemské firmy, dělníci a inženýři.

Studie mapuje, kolik pracovních míst už díky výrobě kotlů na biomasu vzniklo. Zároveň ale detailní propočty poukazuje na nemalé příležitosti, které česká ekonomika prozatím nevyužívá. Program Zelená úsporám už během pouhého půldruhého roku vytvořil asi 400 pracovních míst ve firmách, které domácnostem dodávají kotle.

Vytápění čistou biomasou - a výroba potřebných technologií - patří mezi hlavní příležitosti, jak snížit českou závislost na uhelných dolech i dovozu zemního plynu z Ruska.

Kompletní studie ke stažení: www.hnutiduha.cz

Martin Mikeska z Hnutí DUHA řekl:
"Vláda by měla připravit nový zákon podle britského vzoru, který stanoví tempo, s jakým u nás chceme zelená průmyslová odvětví nastartovat. Příklad s kotli na biomasu ukazuje, že nevyužité možnosti čistého průmyslu jsou velkou příležitostí pro české firmy a dělníky či inženýry. Půldruhého tisíce pracovních míst ve výrobě kotlů na biomasu je výborné startovací pole. Už nyní tohle jediné odvětví dává práci více lidem než celá Litvínovská uhelná. Čeští výrobci již teď jsou významnými evropskými hráči, ale čtyři pětiny výroby jdou zbytečně na vývoz. Vytápění biomasou také srazí naši závislost na ruském plynu a na povrchových uhelných dolech."


Kontakty:
Martin Mikeska, Hnutí DUHA, telefon 603 780 670,
email martin.mikeska@hnutiduha.cz
Erik Siegl, Heinrich Böll Stiftung, telefon 251 814 173,
email siegl@boell.cz
Magda Koutská, Hnutí DUHA, telefon 728 033 727,
email magda.koutska@hnutiduha.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů