zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Srovnání ukazuje na miliardové úniky z Lesů ČR

31.10.2010
Les
Srovnání ukazuje na miliardové úniky z Lesů ČR

Nevýhodný prodej dřeva státních Lesů ČR připravil státní kasu jen za první pololetí letošního roku nejméně o jednu miliardu korun. Ukázalo to srovnání hospodaření Lesů ČR s výsledky některých jiných veřejných lesů, které udělalo Hnutí DUHA.

Ekologická organizace vyzvala ministra zemědělství Ivana Fuksu, aby v Lesích ČR zavedl pravidla, která zajistí průhledný a pro stát výhodný prodej dřeva, a zisk investoval do zlepšování zdravotního stavu našich lesů.

Hnutí DUHA porovnalo hospodářské výsledky Lesů města Brna, Městských lesů Pelhřimov, Lesů ČR v okolí Brna a průměru dosaženého Lesy ČR v republice v prvním pololetí letošního roku. Čísla ukazují, že Lesy města Brna, které prodávají dřevo samy [1], dosáhly průměrného výnosu 1021 Kč/m3, zatímco Lesy ČR ve srovnatelných podmínkách dosahují při prodeji dřeva prostřednictvím dřevařských firem průměrného výnosu asi 600 Kč/m3, tedy o 400 Kč méně. [2]

Státní podnik prodával letos v prvním pololetí v průměru celé republiky za 1072 Kč/m3 a průměrný výnos - po odečtení nákladů na těžbu a přiblížení z lesa - činil 765 Kč/m3 dřeva .[3]
Lesy města Brna tedy měly dokonce o 256 Kč/m3 lepší průměrný výnos, než kolik dosahují Lesy ČR v průměru celé republiky, ačkoliv na většině ostatního území roste kvalitnější dřevo.

Pro celkový objem těžby 4 303 000 m3 dřeva, které Lesy ČR vytěžily během prvního pololetí letošního roku, tento rozdíl znamená nejméně o miliardu korun menší zisk. Průměrný výdělek v ostatních oblastech s kvalitnějším dřevem, než jaké se těží v okolí Brna, je totiž vyšší. Například jiný veřejný majetek - Městské lesy Pelhřimov - dosáhl v lednu až srpnu letošního roku průměrný výnos po odečtení nákladů na těžbu a přiblížení z lesa 1463 Kč/m3 dřeva.

Týdeník Respekt minulý týden napsal, že z Lesů ČR unikají miliardy korun a boj velkých dřevařských firem o zachování pro stát nevýhodných zakázek a prodej dřeva provázejí mafiánské praktiky [4].

Výroční zprávy BIS vládu opakovaně upozorňovaly na "ovlivňování personálních i obchodních záležitostí" státního podniku Lesy ČR i samotného ministerstva zemědělství. Podle BIS jsou LČR příkladem instituce, "která na sebe díky svému značnému majetku soustředila pozornost podnikatelských, vlivových a lobbistických skupin", což "vytváří prostor pro únik citlivých či utajovaných informací, úplatkářství, klientelismus a korupci" [5]. Ministr Ivan Fuksa však nijak nezasáhl. Naopak kontroverzní prodej dřeva z veřejných lesů ještě více podporuje vyhlášením tendrů na zakázky jen pro největší firmy, které budou dřevo kupovat podle pro stát nevýhodného pravidla "při pni" [2], i když je takový postup porušení koaliční smlouvy [6].

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:
"Ministr Fuksa nechal vypsat ve státních lesích tendry, které jsou stejně nevýhodné jako ty předchozí. Už při hrubém srovnání s obecními podniky vychází, že státní lesy přicházejí půlročně přinejmenším o miliardu korun. Peníze, které vláda takhle přelije do kapes několika dřevařských společností, budou citelně chybět na vylepšování zdravotního stavu našich lesů. Vláda musí tunelování státních lesů zastavit. Jinak těžko může přesvědčovat lidi, že dělá úsporná opatření, když nechá ministra zemědělství přelévat miliardy korun ze státní kasy do kapes několika dřevařských společností."


Kontakt:
Jaromír Bláha, telefon 731 463 929, email jaromir.blaha@hnutiduha.cz
Barbora Šlapáková, telefon 731 465 279, email barbora.slapakova@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí