zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

PANELOVÁ DISKUSE K PROTIPOVODŇOVÉ OCHRANĚ V KONCEPTU BRNĚNSKÉHO ÚZEMNÍHO PLÁNU

08.12.2010
Povodně
PANELOVÁ DISKUSE K PROTIPOVODŇOVÉ OCHRANĚ V KONCEPTU BRNĚNSKÉHO ÚZEMNÍHO PLÁNU

Ve čtvrtek 9. prosínce mohou občané Brna diskutovat nad plánovanou podobou protipovodňových opatření a brněnských řek v konceptu územního plánu města Brna. Pozvání Ekologického institutu Veronica přijali zástupci a zástupkyně Magistrátu města Brna, Povodí Moravy, Unie pro řeku Moravu a zpracovatelé protipovodňových opatření Atelieru Fontes.

Cílem panelové diskuse je vytvořit prostor pro setkání odborníků a odbornic a prezentaci různých pohledů na navržená protipovodňová opatření. Ekologický institut Veronica chce obyvatelům a obyvatelkýám Brna nabídnout možnost, aby se zapojily do diskuse o podobě brněnských řek. Protipovodňová opatření představují nejen ochranu před povodněmi, ale významně také ovlivní tvář brněnských řek a jejich potenciál utvářet charakter města. Promenádní korza, vycházky a sportovní využití, pozorování živočichů, ale i další formy rekreace a odpočinku. Tyto aktivity jsou však možné pouze tam, kde si vedení měst uvědomuje význam řek a jejich okolí a poskytuje svým občanům kvalitně a přírodě blízce upravené okolí říčních toků.

Podobný potenciál mají i brněnské řeky. Doposud opomíjená Ponávka se může stát podle studie zpracované v rámci mezinárodnmího projektu REURIS "brněnskými Benátkami". Svratka a Svitava mohou při vhodné koncepci plnit funkci nadregionálního biokoridoru - přírodě blízkého prostoru příznivého pro zachování rozmanitosti biologických druhů. Otázkou zůstává, zda s těmito aspekty počítá i některá z variant konceptu územního plánu. Čtvrteční panelová diskuse by měla nabídnout odpověď. Připomínky, dotazy a odpovědi budou sepsány a prezentovány na webu Ekologického institutu Veronica.

Fakt, že lidé mají o využívání řek a na ně navázaného veřejného prostoru zájem, dosvědčují hojně navštívené akce Krasoplavba a Koupací den Big Jump v brněnské Svratce. "V rámci Koupacího dne se s Ekologickým institutem Veronica vykoupalo ve Svratce přes padesát lidí, kteří se také zúčastnili diskusí s odborníky na břehu řeky. V případě Krasoplavby usedlo do lodí přes třicet Brňanů a Brňanek splulo brněnskou část Svitavy." uvedla Monika Vokálová z Ekologického institutu Veronica.

V rámci panelové diskuse vystoupí Mgr., Ing. Kateřina Leopoldová z MMB, jež vysvětlí, k čemu mají koncepty územního plánu sloužit. Ing. Olga Veselá představí protipovodňová opatření ve třech variantách

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí