zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Téměř třetina českých domácností skladuje nepoužívané elektro

22.12.2010
Odpady
Zpětný odběr
Téměř třetina českých domácností skladuje nepoužívané elektro

Po Vánocích se situace ještě zhorší - pod stromečkem bude dominovat elektronika..

Podle nedávného průzkumu společnosti ASEKOL a dalších kolektivních systémů, které se zabývají zpětným odběrem a recyklací elektrozařízení, si téměř třetina českých rodin doma nechává nepoužívané elektrospotřebiče. Jedná se o tisíce tun elektroodopadu, který tlí ve sklepech a komorách namísto toho, aby byl recyklován. Jeho počet ještě vzroste po Vánocích, protože právě elektronika patří mezi nejfrekventovanějšími dárky a nákupem nového spotřebiče se nahrazuje ten starý. Prodejci uvádějí, že prodej elektroniky vzrostl oproti loňsku dvojnásobně. Nejčastěji se jedná o mobilní telefony, LCD televize a elektronické hračky. ASEKOL odhaduje hmotnost přírůstku spotřebičů v domácnostech o Vánocích na 3 500 tun.

Podle nedávného průzkumu společnosti ASEKOL a dalších kolektivních systémů se u 29 % českých domácností stále nacházejí staré vyřazené elektrospotřebiče. "V českých domácnostech se aktuálně nalézá opravdu velké množství vyřazené elektroniky, jejíž hmotnost lze odhadovat až v desítkách tisíc tun. Je třeba si uvědomit nejen to, že tyto přístroje obsahují řadu jedovatých látek jako olovo či rtuť, ale jejich recyklací by se daly ušetřit i přírodní zdroje," přibližuje situaci Hana Ansorgová, manažerka komunikace společnosti ASEKOL.

S přicházejícími Vánoci se navíc lidé budou zbavovat nepotřebných eletrospotřebičů ve větším množství a zásoby vyřazené elektroniky tak budou v domácnostech narůstat. Mezi nejoblíbenější dárky totiž letos opět patří interaktivní hračky, menší formáty LCD televizorů, domácí počítače a notebooky. Po Vánocích by v domácnostech mohlo přibýt dalších téměř 3 500 tun starých elektrozařízení.

Přitom možnost odevzdání elektrospotřebiče se pro občany stále zjednodušuje. Hana Ansorgová vysvětluje: "Kromě tradiční sítě sběrných dvorů, kde mohou lidé odevzdávat větší spotřebiče jako například televize nebo počítačové monitory, nabízíme v České republice i širokou síť sběrných nádob. Lidé mají v současnosti například možnost nosit elektroodpad do více než 2000 E-boxů, což jsou speciální nádoby na drobný elektroodpad umísťované na úřadech, ve firmách a dalších institucích."

Další možností jsou stacionární červené kontejnery. "ASEKOL jako první v Evropě inicioval myšlenku vytvořit kontejnery na sběr elektroodpadu a baterií. Tyto nádoby se v současné době začínají objevovat hned vedle dalších barevných nádob určených pro třídění plastu, papíru nebo skla," vysvětluje Ansorgová a dodává: "Dosud je jich po Česku téměř 200, ale do konce června příštího roku jich plánujeme rozmístit dalších 1 200 kusů." Do tohoto kontejneru patří baterie a drobná elektrozařízení, jako jsou například kalkulačky, rádia, drobné počítačové vybavení, discmany, telefony a elektronické hračky.

Třídění elektroodpadu je důležité pro životní prostředí. Spotřebiče obsahují drahé kovy a další látky, které se pro výrobu musejí složitě získávat těžbou. "Recyklací je možno opětovně využít kolem 80 % hmotnosti elektrozařízení. Smysl třídění je však i v eliminaci zdraví škodlivých látek, jako je kadmium či arzén, které se v případě vyhození spotřebiče do popelnice začnou uvolňovat," říká Ansorgová.

V ČR se však množství vybraných elektrospotřebičů každý rok zvyšuje. Loni odevzdal každý Čech k recyklaci průměrně 5,5 kg starých elektrozařízení, což bylo o třetinu více než v roce 2008.

Kontakt:
ASEKOL s. r. o.: Čs. exilu 2062/8, Praha 4, manažerka komunikace: Hana Ansorgová, e-mail: ansorgova@asekol.cz, tel.: 602 164 173, www.asekol.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí