Středa, 24. července 2024

Na bývalé nebezpečné skládce Pozďátky už roste tráva a keře

Na bývalé nebezpečné skládce Pozďátky už roste tráva a keře

Sanace skládky nebezpečného odpadu v Pozďátkách na Třebíčsku, z níž léta unikala voda znečištěná kyselinou sírovou a těžkými kovy, je téměř u konce. Vysočina se tak zbavila své nejhorší ekologické zátěže. Od loňského května odvezly odborné firmy ze skládky 70.000 tun materiálu - odpadu a kontaminované zeminy. Na upravené pozemky už byly nasázeny dřeviny a naseta tráva. ČTK to dnes řekl ředitel závodu Geam Pavel Koscielniak.

Odstranění skládky zajišťuje státní podnik Diamo, jehož je Geam součástí. "Práce jsou prováděny podle projektu," řekl Koscielniak. U skládky zbývá odstranit zařízení staveniště, práce skončí do příštího jara. Součástí evropského projektu za půl miliardy korun je i následná tříletá péče o zeleň. Kvalitu vody vytékající z bývalé skládky budou odborníci sledovat dva roky. Podle ředitele jsou výsledky dobré už teď.

Ze skládky v Pozďátkách bylo loni vyvezeno 31.000 tun nebezpečného odpadu. Dalších 39.000 tun odváženého materiálu představovala kontaminovaná zemina z podloží. "Za celou dobu se vyčistilo 15.700 metrů krychlových znečištěných vod," doplnil Koscielniak. Na víc než hektaru pozemků bývalé skládky začínají růst dřeviny, dva hektary byly zatravněny.

Skládka v Pozďátkách je v provozu od roku 1994, bylo tam uloženo i 10.000 tun zelené skalice. U areálu se vystřídalo několik vlastníků. Ministerstvo životního prostředí nakonec znemožnilo plány na další využití skládky tím, že nepovolilo další provoz. Podle rozhodnutí vlády koupilo skládku Diamo za 23 milionů korun od italsko-lucemburské firmy Logika. Náklady na sanaci činí 529 milionů, dotace je pokryjí asi z 90 procent.

Práce provádí sdružení podniků SMP CZ a Geosan Group. Firma Geosan Group, která likviduje i ropné laguny v Ostravě, se před několika dny dostala do exekuce. Podle Koscielniaka to na projekt v Pozďátkách nemá žádný vliv.

Věra Stejskalová

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů