Neděle, 21. července 2024

Karlovy Vary jednají o dekontaminaci pozemků u dolního nádraží

Karlovy Vary jednají o dekontaminaci pozemků u dolního nádraží

Město Karlovy Vary jedná o způsobu dekontaminace pozemků v okolí dolního nádraží. Připravuje ji společnost Lordship spjatá s developerskou společností Gamma Property, která chystá lokalitu u nádraží přebudovat, včetně výstavby výškových budov. Likvidace ekologické zátěže by se částečně měla týkat i městských pozemků, ale aniž do ní město bude muset investovat vlastní peníze, řekl dnes novinářům primátor Petr Kulhánek (KOA).

"Projekt dekontaminace, na kterou má firma příslib dotací z fondu životního prostředí, se nyní připravuje. Město chce ale stanovit jasné podmínky, za jakých by se měla dotknout pozemků města," uvedl Kulhánek.
Podle jeho náměstka Jaroslava Růžičky (nez.) by se při odstraňování zamořené zeminy mělo vybrat až 100.000 metrů krychlových hlíny. "Jde o odstranění jednoho až 1,5 metru zeminy, přičemž by se zpět vrátilo jen asi 30 centimetrů. To by ale pro město znamenalo i vybudování dvou ramp u nájezdu a výjezdu z nádraží. Chceme proto, aby se po odstranění kontaminované zeminy vrátila úroveň silnice do stejné výšky," uvedl Růžička.

Půda v okolí dolního nádraží je zamořená jak ropnými produkty, tak arzenem, který se tam zřejmě dostal při zahlazování škod po bombardování na konci druhé světové války.

Kulhánek zdůraznil, že současné jednání o dekontaminaci území se netýká záměru investora. S ním zatím město nesouhlasí, zejména kvůli objemnosti i výšce navrhovaných budov.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů