Neděle, 21. července 2024

Technologie proti ropným skvrnám poprvé v Česku: řeku čistí bakterie

Technologie proti ropným skvrnám poprvé v Česku: řeku čistí bakterie

Řeka Blata na Olomoucku začátkem července přes noc zemřela. Když se protrhla kejdová nádrž blízkého zemědělského družstva, do řeky uniklo asi 400 metrů krychlových kejdy. A protože obsahuje toxický amoniak, otrávila skoro všechny ryby. Byla to jedna z největších letošních ekologických havárií v Česku a za normálních okolností by trvalo několik měsíců, než by se do řeky vrátil život.

Nyní má ale Blata šanci, že se dostatečně pročistí už za několik dnů a zvířata se do ní vrátí mnohem dříve. Pracovníci Povodí Moravy totiž na řece vyzkoušeli v Česku dosud nevídanou ekologickou metodu čištění vody, která se ve světě používá třeba při ropných haváriích. Do řeky nasypali 400 kilogramů kamene zeolitu, který je "naočkovaný" mikroorganismy. Právě tyto bakterie mají špatné látky ve vodě rozložit a tím řeku pročistit.

Ropu rozloží za 28 dní

Je to vůbec poprvé, kdy někdo v Česku tuto metodu čistění vody v přírodě použil, přestože ve světě je běžná. "Čištění pomocí mikroorganismů se používá zhruba ve 150 zemích světa, pomohlo například v zemích v jihovýchodní Asii, které byly postižené vlnou tsunami. A pomáhá i při ropných haváriích. Ropu, která se běžně rozkládá mnoho let, dokážou tyhle mikroorganismy rozložit za 28 dní," říká Jaroslav Štrba, spolumajitel české firmy Biofond, která má na probiotické čisticí přípravky v Česku licenci. Na tuzemském trhu je začala prodávat zhruba před dvěma roky.

"O této technologii organického čištění jsem slyšel ze zahraničí, že to funguje, ale ještě jsem neviděl, že by to u nás někdo použil," říká Petr Bouška, náměstek ředitele Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka. Jeho slova potvrzuje i Evžen Zavadil z odboru ochrany vod České inspekce životního prostředí. "Nevím o tom, že by takovouhle metodu u nás někdo používal. Ale podle mého názoru je to v tomto případě už zbytečné. Ryby už umřely, ta řeka je mrtvá. Třeba se proces obnovy urychlí, ale nestane se nic, co by se nestalo i přírodní cestou," upozorňuje Zavadil.

Vyčištění stálo 140 tisíc korun

V Česku se na vodních plochách ročně přihodí zhruba 180 havárií. Běžně se postupuje tak, že se zastaví výtok škodlivé látky, případně se hasiči snaží znečištěnou vodu odčerpávat nebo zamezit ještě větší katastrofě pomocí norných stěn. "Ovšem z vody jako takové už to nedostanete. Musíte jen doufat, že se to co nejdřív vyplaví a že bude hodně pršet," říká Zavadil.

Ale právě na to Povodí Moravy čekat nechtělo a neváhalo investovat 140 tisíc korun do vyčištění řeky pomocí bakterií. "Řeka je kontaminovaná opravdu hodně. My se snažíme přírodě co nejvíc pomoci, tato metoda je biologická a k přírodě přátelská," vysvětluje mluvčí povodí Gabriela Tomíčková.

Žádná chemie, jen organismy

Výhodou organického čistění je, že je k životnímu prostředí velmi šetrné. Dokáže čistit vzduch, zemi i vodu, aniž by byla zapotřebí chemie. Pokud by se pokus na řece Blatě osvědčil, chce firma Biofond začít přípravek nabízet ve velkém. A například Povodí Moravy už plánuje, že začne pomocí bakterií čistit i další vodu.

"Pokud by se metoda osvědčila, budeme ji používat i na další vodní toky a nádrže, které mají podobný problém. A začneme na rybníku Bydelec, který je také hodně znečištěný, protože tam chybí čistička," plánuje Tomíčková.


Čistící bakterie

Jak to funguje
Kámen zeolit je "naočkován" speciálním druhem živých mikroorganismů, které dokážou ve vodě rozložit škodlivé látky. Kámen funguje jen jako nosič, aby bakterie přistály u dna a tam mohly působit. Jde o metodu šetrnou k životnímu prostředí, protože nepoužívá žádné chemické látky. Jen urychluje přírodní proces čištění vod.

Kde se používá
Technologie čištění pomocí bakterií je známá už řadu let a používá se ve 150 zemích světa při různých ekologických katastrofách. Bakterie dokážou pročistit vodu, ale i půdu nebo vzduch například na skládkách. Pomocí mikroorganismů se v asijských zemích čistila voda po vlně tsunami, dokážou rozložit ropu při ropných haváriích a například v Brazílii nebo v Polsku se běžně používají při čištění vod po povodních.

Zdroj:HN
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů