Neděle, 14. července 2024

Pět letních tipů, jak se připravit na topnou sezónu a snížit náklady na teplo

Pět letních tipů, jak se připravit na topnou sezónu a snížit náklady na teplo

Se stále rostoucími cenami energií se pro mnoho českých domácností stává aktuální otázka úspor za vytápění. Abyste ušetřili, nemusíte hned investovat do drahého zateplení budovy či výměny oken. Ve spolupráci s odborníky jsme pro vás připravili několik jednoduchých tipů, jak se již nyní v létě připravit na nadcházející topnou sezónu a snížit náklady na vytápění rodinného domu či bytu.


Instalujte termostatické ventily k radiátorům

Mnoho zbytečných tepelných ztrát v bytech a rodinných domech vzniká kvůli přetápění a následnému větrání. Lepší regulaci topení vám umožní termostatické ventily na radiátorech, s jejichž pomocí lze snadno zajistit příjemnou teplotu ve vytápěné místnosti. "Letní odstávka topného systému je ideální příležitost k jeho opravám a modernizaci. Instalace termostatických ventilů a hlavic umožní lépe regulovat teplotu v místnosti, a tím snížit náklady na vytápění asi o 8 %. Instalaci by však měla provádět odborná firma. Jen tak budete mít jistotu, že regulace vytápění bude v topné sezóně správně fungovat," sdělil Karel Vlach, obchodní ředitel společnosti ENBRA, která se dlouhodobě zabývá technickým zařízením budov.


Věnujte pozornost oknům

Léto je nejvhodnějším obdobím pro důkladnou revizi a opravy oken. Právě okny totiž z rodinného domu či bytu zbytečně uniká nejvíce energie. Pokud vám rozpočet nedovolí investovat do nových oken s moderními izolačními skly, využijte levnějších možností jejich vylepšení. Vaše stávající okna je možné osadit například izolačními foliemi, které dokážou zefektivnit jejich tepelně-izolační vlastnosti. Ceny izolačních folií se pohybují okolo 500 Kč za m2. Vedle prosklení byste měli věnovat zvýšenou pozornost také okenním rámům a opravit všechny případné závady, jako je oprýskaný lak a poškozený sklenářský tmel.


Přizpůsobte interiér pro zamezení tepelných ztrát

Drobnými a levnými úpravami interiéru můžete významně zvýšit účinnost topení. Chybou jsou například záclony překrývající radiátory nebo radiátory obestavěné nábytkem. Zkrácením záclon a uvolněním prostoru u okolo radiátorů podstatně zvýšíte účinnost vytápění. Dobrou službu udělají také odrazné panely či fólie instalované na stěně za radiátory. Ty odrážejí teplo, které by zbytečně unikalo do stěny, zpět do místnosti. Dalším prvkem zamezujícím teplotním ztrátám v místnosti jsou rolety nebo závěsy. Jejich zatažením na noc mírně zvýšíte izolační schopnosti okna.


Vylaďte si celý topný systém
Mnoho českých domácností se potýká se špatným vyladěním topení, a to hlavně v případě nově zateplených objektů. Topení pak má příliš vysoký výkon, dochází k přetápění a zateplená domácnost na topení příliš neušetří. Pokud si za pomocí odborníků topení v domě či bytě řádně nastavíte, budete moci vytápění lépe regulovat a tím i šetřit náklady. Právě bezchybná regulace topení je pro úspory velmi důležitá. Snížením teploty v místnosti o jeden stupeň totiž podle názoru odborníků ušetříte na ročních nákladech více než 2000 Kč.


Zvažte investici do modernějších ohřívačů
V letním období nastává také čas na pravidelnou revizi a údržbu plynových spotřebičů. Ta zavčas odhalí možné nedostatky, a umožní tak předejít vážnějším poruchám, které bývají v topné sezóně velmi nepříjemné. Správně fungující kotel či topení má také nižší spotřebu plynu. "Ačkoli stojí jen pár stokorun, lidé revize často podceňují. Přitom technik při revizi většinou zařízení zbaví prachu, vyčistí hořák i zapalovaní a zkontroluje všechny důležité součásti a správnou činnost celého kotle. Případně také provede drobnější opravy," uvedl Karel Vlach, obchodní ředitel společnosti ENBRA, která se zabývá také energetickými audity a projektováním topných systémů. "Revize pomohou včas odhalit některé poruchy a předejít tak nepříjemným odstávkám kotle v topné sezóně. Revizi domácích plynových spotřebičů doporučujeme absolvovat jednou ročně," doplnil Vlach. Za úvahu stojí i modernizace vašich spotřebičů. Moderní plynové spotřebiče mají většinou nižší spotřebu plynu, vyšší účinnost a jsou také mnohem bezpečnější.


Několik stručných rad, jak ušetřit na topení:

1. Vyměňte stará okna za nová. Okny a dveřmi totiž uniká 30 - 40 % tepla. Výměna oken je větší investicí, ale vyplatí se.
2. Pokud je výměna oken nerealizovatelná, doplňte mezi rám a křídlo okna profilové těsnění.
3. Zateplete fasádu domu. Stěnami uniká 20 - 25 % tepla.
4. Větrejte krátce. Dlouhodobé větrání ochlazuje vnitřní stěny, které se musí znovu ohřát.
5. Větrejte často. Častým větráním místností zamezíte zvyšování relativní vlhkosti vzduchu, která by mohla po zkondenzování na chladných zdech tvořit plísně.
6. Pořiďte si závěsy a žaluzie, svou délkou by však neměly překrývat otopná tělesa.
7. Neschovávejte radiátory za nábytek, nechte teplý vzduch proudit do prostoru.
8. Opatřete radiátory termostatickými hlavicemi a předcházejte přetápění místností.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů