Pondělí, 22. července 2024

Firmy ušetří čas i miliardy na ekologii

Firmy ušetří čas i miliardy na ekologii

Pět tisíc českých firem pravidelně vyváží odpady. Zajet jednoduše na skládku ale nemohou. Ještě před tím totiž musí sepsat takzvaný plán odpadového hospodářství, což každou z nich ročně přijde v průměru na sto tisíc korun. Teď se to změní.

Vláda připustila, že stačí jednorázové hlášení o odvozu odpadu, a ve sněmovně už leží návrh na změnu zákona. A nezůstane jen u toho. Tuzemským firmám uleví od zbytečně přísných kontrolních opatření a od papírování změny v desítce dalších zákonů. První už od září platí: řada podniků už nemusí zjišťovat své emise nákladným měřením, bude stačit výpočet.

Průmyslníci ve stavitelství, ve výrobě a v byznysu s odpady a obaly ušetří téměř devět miliard korun za rok, jak vyčíslili ministerští úředníci. Nebudou muset platit zbytečné pracovníky na administrativu, drahé ekologické posudky, přístroje na měření emisí a podobně.

"Je to prorůstové opatření, které je opravdu důležité. Česká legislativa šla často nad rámec toho, co požadovala Evropská unie, což podnikání dost zdražovalo," říká Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy, který na úřady kvůli zmírnění zákonů naléhá už léta. Dosud rušení pravidel, která příliš dusí firmy, spíše drhlo. Nynější krize ale změny rozhýbala.

Jen do konce letošního roku stát sleví například z toho, aby podnikatelé s nápoji plnili vodou či limonádou nejen plastové lahve, ale také skleněné, třebaže se vůbec neprodávají.

"Obchodní řetězce je musely mít v regálu, pak je ale samy vylévaly. Spotřebitelé chtějí dávno jen plast," potvrzuje Jaroslav Barvíř, generální ředitel Karlovarské Korunní.

Kromě první fáze změn, která je už nyní v běhu, však na úřadech zároveň startuje druhé kolo takzvaného ekologického auditu a ministerstvo životního prostředí plánuje couvnout z další sedmdesátky zbytečných pravidel. "Jednáme o tom. Do konce roku předložíme vládě podrobný plán změn," potvrzuje mluvčí ministerstva Matyáš Vitík.

Vedení resortu zároveň v pondělí sepsalo se zástupci průmyslu memorandum o spolupráci. Smyslem je projít platnou legislativu a odhalit další zbytečná nařízení. Právě to podnikatelé v minulém volebním období, kdy řídila ochranu přírody Strana zelených, postrádali. "Upozorňovali jsme na zbytečnosti, kdy se vyplňuje jedna tabulka naležato, druhá nastojato, ale nic se nedělo," říká Ladislav Špaček ze Svazu chemického průmyslu.

Audit zbytečných formalit se začal hýbat až nyní a objevil se i mezi prorůstovými návrhy, které si od ekonomů a podnikatelů objednal premiér Petr Nečas.

AUTOR: Michaela Mužíková
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj:HN
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů