Neděle, 14. července 2024

Olomouc chce vybudovat překladiště odpadů za 30 milionů korun

Olomouc chce vybudovat překladiště odpadů za 30 milionů korun

Olomoucká radnice hodlá vybudovat v místní části Chválkovice moderní překladiště odpadů. Současné nevyhovuje technicky a nedostačuje kapacitně. Magistrát hodlá požádat o evropskou dotaci, která by měla pokrýt až 40 procent nákladů na stavbu. Jsou vyčísleny zhruba na 30 milionů korun. Kapacita překládací stanice by se zvýšila z 1500 na 3000 tun odpadu měsíčně. Odpad je na překladišti zhutněn a pak putuje do spalovny do Brna, řekl dnes novinářům náměstek primátora Jan Holpuch (ODS).

Podle něj město spalovnu využívá čím dál více a doprava odpadu popelářskými auty by byla neefektivní. Proto se odpad už nyní v překládací stanici odpadu vykládá, zhutní do kontejneru a následně putuje do spalovny.

"V tuto chvíli se odpad hutní betonovým kvádrem na jeřábu. Je to neefektivní a neumožňuje to pracovat s velkým odpadem, například nábytkem. Větší kusy proto nejprve vozíme do Prostějova, kde využíváme tamní lépe vybavenou překládací stanici odpadů," uvedl Holpuch.

Velkokapacitní překladiště odpadů se ukazuje nezbytným i proto, že náklady za skládkování porostou a je tudíž levnější odpad spalovat. V současné době město platí za skládkování 1000 korun za tunu, z čehož polovinu tvoří odvod státu. Již v roce 2014 by to ale mělo být až 1500 korun za tunu, v dlouhodobějším výhledu by skládkování mohlo být zcela zakázáno.

Nový projekt počítá s přebudováním nynějšího překladiště. Nová stanice má přinést úspory v přepravě a bude využívat moderní technologie a kontejnery menšího objemu. Do provozu by mohlo být uvedeno do konce roku 2014.

Lidé v Olomouci vyprodukují 17.000 tun komunálního odpadu za rok. Zhruba 51 procent tvoří tříděný odpad, tedy papír, sklo, plasty a bioodpad.

Martina Šaradínová

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů