Čtvrtek, 25. července 2024

Nový program s 38 mld.Kč na úspory energií má začít v srpnu 2013

Nový program s 38 mld.Kč na úspory energií má začít v srpnu 2013

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) chce v případě hladkého průběhu příprav spustit nástupnický program po populární Zelené úsporám příští rok v srpnu. Podle konzervativního odhadu úřadu bude mít program k dispozici 28 miliard korun z prodeje emisních povolenek a dalších deset miliard z evropských fondů, celkem tedy 38 miliard korun. Na semináři Unie malých a středních podniků ČR to dnes řekl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Zelená úsporám měla na dotace k dispozici 20 miliard korun.

"Pokud vše půjde dobře, bude v srpnu příštího roku spuštěn, respektive zahájen nábor žádostí pro novou Zelenou úsporám," uvedl Chalupa. Výše podpory v programu bude podle návrhu MŽP záviset na podílu uspořené energie.

Peníze z programu budou moci získat domácnosti i veřejné instituce. Šéf ministerstva počítá s tím, že na začátku budou moci o peníze žádat hlavně domácnosti. V dalších letech bude víc prostoru pro veřejné instituce, které začnou být pod tlakem kvůli evropské směrnici o energetické náročnosti budov.

Ministr Chalupa dnes ovšem poznamenal, že naznačená podoba návrhu ještě nemusí být konečná. O její definitivní verzi má brzy jednat vláda.

Program nahrazující dosavadní Zelenou úsporám patří mezi opatření, která vláda zvažuje mezi kroky k obnovení hospodářského růstu. MŽP počítá s tím, že podpora nebude jako dosud čistě dotační, ale její část bude v podobě úvěrů.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů