Neděle, 14. července 2024

Emisní třídy kotlů na tuhá paliva

Kvůli zpřísnění norem na provoz kotlů na tuhá paliva a složení emisí čeká až půl milionu českých domácností investice do modernějších zařízení.

Emisní třídy kotlů na tuhá paliva

Novela zákona o ochraně ovzduší vstoupila v platnost v září tohoto roku a změnila podmínky provozování domácích kotlů na tuhá paliva. Kotle na tuhá paliva splňující podmínky nižších emisních tříd podle normy ČSN EN 303-5 se od začátku roku 2014 přestanou prodávat. "Kotle první a druhé třídy v současnosti tvoří až tři čtvrtiny z nabídky na českém trhu. Bude je však možné provozovat jen do roku 2022, pak už nesplní nároky na účinnost a emise oxidu uhelnatého," říká Roman Švantner, produktový manažer společnosti ENBRA, která se specializuje na oblast technického zařízení budov.

NUTNOST PRŮBĚŽNÝCH REVIZÍ

Zákon o ochraně ovzduší se vztahuje na zařízení s výkonem od 10 do 300 kW a teplovodním okruhem a přinese nutnost průběžných revizí kotlů na tuhá paliva. Od 1. 1. 2017 budou domácnosti povinny na základě požadavku příslušného obecního úřadu tuto revizi předložit, v opačném případě jim bude hrozit pokuta až dvacet tisíc korun. Revize bude nutné absolvovat každé dva roky. Odhadovaná cena revize včetně seřízení kotle je 1500 Kč.

"Ačkoli novela zákona o ochraně ovzduší starší kotle s nízkou účinností a vysokými emisemi přímo nezakáže, od roku 2022 už neprojdou revizemi," upozorňuje Roman Švantner.

VÝBĚR NOVÉHO KOTLE

Emisní třídy specifikují účinnost a míru emisí kotlů na tuhá paliva podle normy ČSN EN 303-5. Od roku 2022 bude možné používat jen úspornější a ekologičtější kotle třetí a vyšší emisní třídy.

"Někteří výrobci začínají nabízet takzvané přestavbové sady, s jejichž pomocí je možné starší kotel modifikovat tak, aby třetí emisní třídě vyhovoval. Koupě kotle první a druhé emisní třídy a následné pořízení přestavbové sady ale nemusí být v delším časovém horizontu finančně výhodné. Tato přestavba navíc nemusí být ani jednoduchá, proto bych doporučoval investici do kotle, který přísnější normy splňuje," dodává Roman Švantner.

Investice nebude tak velkým zásahem do rodinného rozpočtu, jak se někdy tvrdí. Na trhu jsou již i poměrně levné kotle na uhlí či dřevo s nízkými emisemi podle požadavků zákona.

ZMĚNY V SOUVISLOSTI S NOVELOU ZÁKONA O OCHRANĚ OVZDUŠÍ

Leden 2014 - Ukončení prodeje kotlů na tuhá paliva splňující podmínky 1. a 2. emisní třídy podle ČSN EN 303-5

Leden 2017 - Povinnost předložit na základě požadavku obecního úřadu revizi domácího kotle na tuhá paliva

Leden 2018 - Ukončení prodeje kotlů na tuhá paliva 3. emisní třídy podle ČSN EN 303-5

Září 2022 - Domácnosti budou mít povinnost prokázat, že jejich kotel splňuje podmínky minimálně 3. emisní třídy podle ČSN EN 303-5. V opačném případě hrozí pokuty až 50 000 Kč. Prakticky už proto nebude možné kotle nižších emisních tříd provozovat.

AUTOR: Michal Doležel

Zdroj:STAVITEL
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů