zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pelety z českého dřeva jsou v létě o 10 % levnější. Vyplatí se nakupovat do zásoby

07.05.2013
Vytápění, zateplení
Pelety z českého dřeva jsou v létě o 10 % levnější. Vyplatí se nakupovat do zásoby

Zimní topná sezona konečně skončila a čeští výrobci dřevěných pelet přecházejí na nižší letní ceny. Zlevňují především v jarních měsících, letos v průměru asi o 10 %. Zákazníkům doporučují nakupovat právě teď, kdy jsou ceny i poptávka nejnižší, a zásobit se na zimu, kdy naopak ceny pelet zase stoupnou. Oproti jiným typům vytápění se tak dá na peletách díky sezónním slevám podstatně ušetřit. Nabídka se týká tisíců lidí, kteří automatický kotel na biomasu mají, i mnoha set dalších, kteří o jeho koupi letos uvažují. Každý rok přejde na komfortní vytápění peletami až dva tisíce českých domácností.

Letní ceny pelet se budou letos pohybovat lehce pod 6 tisíci Kč za tunu, včetně daní a dopravy, odhaduje Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta, který sdružuje výrobce dřevěných pelet a briket a kotlů na jejich spalování. První velcí výrobci a distributoři už zlevnili a mnozí další se k tomu chystají. Svým zákazníkům doporučují nakupovat palivo v létě na celou sezónu, ušetřit tak mohou tisíce korun. "Obzvlášť pokud máte doma větší sklep nebo sklad, nakupte pelety už v létě a uskladněte si je sami," radí Stupavský.

Výrobci dřevěných pelet po celé Evropě zlevňují každý rok, je to logické z hlediska fungování trhu a také to souvisí s rytmem práce na dřevařských pilách, odkud výrobci pelet berou svoji surovinu. Ty v zimě často stojí, zatímco na jaře a v létě pracují. Poptávka po peletách naopak roste v zimních měsících. Nadprůměrně studená zima ovšem letos zvýšila spotřebu pelet i celkovou poptávku, a tak jsou letní ceny pelet o něco vyšší než loni. "Všichni distributoři v rámci celé Evropy si s obavou, že po takovéto zimě nebude dostatek pelet, dělají zásoby na novou sezónu," vysvětluje Stupavský.

I přes zvýšenou poptávku lze v létě na peletách výrazně ušetřit. U dobrých distributorů seženete pelety i v zimě, ale připlatíte si buď za dražší zimní výrobu, anebo za to, že distributor skladoval a převážel pelety vyrobené v létě. "Doporučuji všem uživatelům, aby s nákupem neotáleli, ke konci roku lze zase očekávat tradiční nárůst cen. Při výběru dodavatele dejte pozor na dvě věci - zda je uváděná cena pelet kompletní a konečná, i s daněmi a dopravou, a zda jsou pelety dostatečně kvalitní, v nejlepším případě certifikované," dodává Stupavský.

Celosvětově rozšířeným certifikátem je ENplus - při kontrole dodavatele se dívejte právě po jeho kulaté značce. V Německu i Rakousku má certifikaci 90 % veškerých pelet, u nás jsou to asi 2/3 výroby. Levné pelety z východní Evropy tato kritéria samozřejmě nesplňují, jejich zákazníci pak za své peníze dostanou řádově horší palivo, které nevydá tolik tepla a navíc může znečistit i poškodit kotel nebo peletová kamna.

Celoevropsky se od roku 2010 zvýšil počet prodaných pelet ze 7 na 10 milionů tun ročně a i v Česku jsou rok od roku oblíbenějším palivem. Každý rok přibyde jeden až dva tisíce nově instalovaných kotlů na dřevěné pelety. Vytápění peletami nabízí stejný komfort jako plyn, elektřina nebo topný olej - na rozdíl od vytápění kusovým dřevem nemusíte přikládat, provoz kotle je automatický. Pelety si pochvaluje například zpěvák Richard Krajčo, který jimi vytápí svůj soukromý statek, nebo Roman Šmucler, který jimi vytápí svoje sanatorium v Dobříši.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí