Neděle, 1. října 2023

Předcházejme vzniku odpadů

Velkou část komunálních odpadů, které běžně končí na skládkách nebo ve spalovnách, tvoří materiál, který by se odpadem nemusel stát, pokud by se více kladl důraz na prevenci - tedy na předcházení vzniku odpadu. Prevence má různé podoby a může probíhat v různých oblastech. Jednou z nich je i běžný nákup v obchodech. Právě zde naše volba výrazně ovlivňuje to, kolik odpadů vyprodukujeme. Následuje několik rad, jak během nákupu produkci odpadu minimalizovat.

Předcházejme vzniku odpadů

Nebalme, když to není nutné

V obchodech je část zboží zbytečně balena a mnohdy jen proto, aby firmy mohly umístit na obaly reklamu či logo. Tyto obalové materiály se často hned po příchodu domů mění v odpad. Řešení proto je nebalit tam, kde to není nutné a tam, kde to nutné je, obaly používat opakovaně. Igelitový pytlík, taška nebo krabička mohou bez problémů sloužit opakovaně. Po každém použití mohou být skladovány tak, aby bylo snadné je znovu využít. Za obal lze považovat i jednorázové nádobí ve fastfoodech. I zde je však možné si nechat občerstvení naporcovat do vlastní donesené nádoby a použít vlastní příbor určený pro opakované užití. To samé platí u některých nápojových automatů, kde je možné využít vlastní šálek.

Opakovaně užívejme

V obchodech je mnoho výrobků na jednorázové použití, které brzy končí jako součást komunálního odpadu. Alternativou je pořizovat si výrobky, které lze opakovaně užívat a v případě poruchy jednoduchými úkony svépomocí opravit.

Sdílejme

Vtíravé reklamy nám často vnucují různé výrobky a probouzejí v nás iluzorní pocit, že každý jedinec potřebuje vlastnit určité věci. Ve skutečnosti jde často o výrobky, které nemusí vlastnit každý, ale je možné jednu věc koupit pro celou rodinu či komunitu a sdílet jí tak několika lidmi skrze princip půjčování nebo komunitního užívání.

Navštěvujme bazary, bleší trhy a "sekáče"

Místo kupování nových výrobků je možné využívat výrobky zakoupené v bazarech, na bleších trzích a seconhandech. Výrazně tím přispějeme ke snížení produkce odpadu, protože budeme opakovaně užívat již dříve používaný materiál, aniž bychom zbytečně spotřebovávali/-y materiál nový.

Volme dlouhotrvající kvalitu

V obchodech často máme na výběr ze široké škály výrobků z různou dobou trvanlivosti. Produkce odpadu se může výrazně snížit, pokud si budeme pořizovat především ty výrobky, u kterých je trvanlivost dlouhodobá i při častém užívání. Nízká cena výrobku sice může potěšit, ale také mnohdy naznačuje nízkou kvalitu výrobku. Často se tedy vyplatí pořídit si dražší výrobek, který bude dlouho sloužit, než si koupit levný výrobek, který se po krátké době změní v odpad.

Rozvíjejme vlastní schopnosti a dovednosti

Mnoho věcí, které lidé užívají, se často dají jednoduše svépomocí vyrobit a při nákupech tedy nemusí být na seznamu toho co si obchodě pořizujeme. Nejen, že tím člověk ušetří finance, ale má tak kontrolu nad výrobním procesem. To mu umožňuje volit při výrobě dobře recyklovatelný materiál a přizpůsobit výrobek tak, aby nesloužil jen jednorázově, ale mohl být užíván déle než výrobek zakoupený v obchodě. V některých případech lze dokonce při svépomocné výrobě použít i odpadový materiál jako třeba PETláhve, kartony, plechovky atd.

Nakupujme strategicky

Potřebujeme-li nakoupit určité věci, pak je dobré si vyvinout nákupní strategii, která zaručí, že vedle potřebných věcí nebudeme kupovat i zbytečnosti a zvyšovat tím produkci odpadu. Základem strategie mělo být to, že bychom do obchodu měli/-y chodit s jasnou představou proč a pro co tam jdeme. K tomu je dobré si sepsat seznam požadovaných věcí a v obchodě se řídit jen tímto seznamem, bez zbytečného a bezcílného bloudění mezi regály, kde na nás mohou čekat různá lákadla. Dobré je také nakupovat dle aktuální potřeby, nikoliv dle aktuálních nabídek na reklamních tiskovinách. Tyto tiskoviny obchodníkům výrazně pomáhají prodat to, co bychom si za jiných okolností nepořídili/-y a díky tomu se zvyšuje produkce odpadu. Do obchodu je také dobré chodit s plným žaludkem. Člověk potom nemá tendenci nakupovat zbytečně moc jídla, které pak nestihne spotřebovat.

Nekupujme balenou vodu

Voda balená v PETláhvích se stala masovým trendem s velmi negativními dopady. I přes to, že lidé mají pitnou vodu přímo doma, tak mnozí často dovážejí vodu stejné kvality z druhého konce města a ještě tomu zabalenou v jednorázových plastových obalech, které výrazně přispívají ke zvyšování produkce odpadu. Alternativou ke kupování vody v PETlahvích je spotřeba vody přímo z domácího vodovodu. Tato voda má stejnou a někdy dokonce i lepší kvalitu než balená voda v obchodech.

Vyjadřujme nespokojenost

Na nízkou kvalitu výrobků, využívání nerecyklovatelných materiálů, zbytečnou spotřebu obalového materiálu a další věci je možné si stěžovat přímo u prodejce. Vyjádřená nespokojenost spotřebitele či spotřebitelky je to, co může vést k dílčím pozitivním změnám v činnosti obchodníka nebo obchodnice. Tam, kde individuální nespokojenost nemá požadovaný efekt, je možné se spojit s ostatními spotřebiteli a spotřebitelkami a zahájit spotřebitelský bojkot nebo jinými způsoby tlačit na prodejce aby změnil vlastní jednání.

ZDROJ: http://alerta.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů