zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Křetínského spalovna odpadů na Mostecku za 2,7 miliardy končí u ledu

29.05.2013
Odpady
Křetínského spalovna odpadů na Mostecku za 2,7 miliardy končí u ledu

EPH Daniela Křetínského uspalo projekt za 2,7 miliardy korun na vybudování další obří spalovny odpadu. Společnost měla potíže se získáním dotace z evropských fondů a její plány také nabouralo neschválení novely zákona o odpadech.

Místo dvou plánovaných spaloven komunálního odpadu vznikne v Česku během následujících dvou let zřejmě jen jedna. Energetický a průmyslový holding s ohledem na potíže se získáním evropské dotace odkládá záměr stavět spalovnu v areálu teplárny v Komořanech u Mostu.

Holding vedený Danielem Křetínským přitom v dubnu vybral dodavatele stavby. Tím mělo být sdružení německého dodavatele technologií pro spalovny odpadů Fisia Babcock Environment a stavební společnosti Skanska.

Přesto míří projekt za 2,7 miliardy korun k ledu. "Z důvodu nedokončeného procesu přidělení dotace z EU a neschválení novely zákona o odpadech se obě smluvní strany dohodly na přerušení plnění předmětu smlouvy," sdělil týdeníku Ekonom mluvčí holdingu EPH Daniel Častvaj.

Podle záměru investora mělo nové zařízení spálit ročně 150 tisíc tun komunálního odpadu z Ústeckého kraje a přeměnit jej na elektřinu a teplo. Mostecká teplárna United Energy, náležící do skupiny EPH, mohla díky ní částečně snížit svou závislost na nákupu hnědého uhlí.

Následkem odporu ekologů i nejasného financování již loni padl záměr Moravskoslezského kraje a měst z Ostravska postavit spalovnu v Karviné. Ze tří připravených projektů tak pokračuje jen jeden - energetické využití odpadů v Chotíkově u Plzně.

Investorem je zde Plzeňská teplárenská, která je připravena stavět i bez evropských peněz. "Dotace by nám zkrátila dobu návratnosti, ale v tuto chvíli jsme rozhodnuti stavět tak jako tak. Jedná se z pohledu města o strategickou investici," uvedl generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela.

Ministerstvo životního prostředí sice loni přislíbilo projektům v Chotíkově a Komořanech příspěvek ve výši 25 procent investice, rozhodující slovo však budou mít úředníci Evropské komise v Bruselu. A ti, aspoň zatím, k českým spalovnám vstřícní nejsou.

Plzeňská spalovna má ročně zužitkovat 95 tisíc tun odpadu, její výstavba vyjde na 1,95 miliardy korun. Podle smlouvy podepsané v dubnu její výstavbu zajistí konsorcium vedené podnikem ČKD Praha DIZ.

V Česku jsou nyní v provozu tři velké spalovny komunálního odpadu v Praze, Brně a Liberci. Energeticky se však využívá pouhá desetina komunálního odpadu, většina stále končí na skládkách.

Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí