ČR bude nadále podporovat rozvoj jaderné energetiky, zdůraznil na závěr Evropského jaderného fóra ministr průmyslu a obchodu Kuba

5. června 2013
ČR bude nadále podporovat rozvoj jaderné energetiky, zdůraznil na závěr Evropského jaderného fóra ministr průmyslu a obchodu Kuba

NA TÉMA DALŠÍHO SMĚŘOVÁNÍ ČESKÉ REPUBLIKY V OBLASTI VYUŽITÍ JADERNÉ ENERGIE VYSTOUPIL NA DVOUDENNÍM 8. EVROPSKÉM JADERNÉM FÓRU (ENEF) V PRAZE MINISTR PRŮMYSLU A OBCHODU MARTIN KUBA. VE SVÉM PROJEVU ZDŮRAZNIL, ŽE ČESKÁ REPUBLIKA POČÍTÁ S DALŠÍM ROZVOJEM JADERNÉ ENERGETIKY A DOSTAVBOU TEMELÍNA, JAKO ZDROJE STABILNÍCH DOVÁVEK ENERGIE PRO ČESKÝ PRŮMYSL A DOMÁCNOSTI.

"Jaderná energetika je pro Česko v podstatě jedinou možností k přechodu na nízko emisní zdroje, stejně jako zajištění dlouhodobě stabilních dodávek elektřiny pro český průmysl a domácnosti za přijatelnou cenu. Bez dalšího rozvoje jaderné energetiky, tedy dostavby elektrárny v Temelíně, však těchto cílů nelze prakticky dosáhnout. Souvisejícím důležitým prvkem je také zajištění energetické soběstačnosti ČR," uvedl Kuba.

Slova ministra průmyslu a obchodu potvrdil ve svém vystoupení na mezinárodním jaderném fóru také premiér Petr Nečas, který konstatoval, že Česká republika bude i nadále pokračovat v programu provozu jaderných zdrojů energie.

Ministr průmyslu a obchodu připomenul, že další směřování v oblasti energetiky, které si ČR zvolí v nadcházejících letech, předurčí konkurenceschopnost země na globálním trhu. "Musíme být obezřetní v krocích, které učiníme, abychom nepodkopali kondici celé evropské ekonomiky přehnanými politickými ambicemi," konstatoval na závěr evropského jaderného fóra.

Letošní jaderné fórum se věnuje vývoji v energetice, současným podmínkám pro výstavbu nízko emisních zdrojů energie, dalšímu rozvoji jaderné energetiky v EU, Zelené knize Evropské komise 2030 k energetice a otázkám jaderné bezpečnosti v Evropě.

ENEF je platformou zabývající se všemi aspekty souvisejícími s rozvojem jaderné energetiky včetně otázek zajištění jaderné bezpečnosti a jejího dalšího rozvoje na základě výsledků vědy a výzkumu.

Fórum umožňuje široké škále účastníků vyjádřit svůj názor. Jedná se jak o zástupce institucí EU a členských států, tak energetických společností i spotřebitelských a nevládních organizací.

Zasedání ENEF se střídavě konají v České a Slovenské republice. Další, již 9. Evropské jaderné fórum se uskuteční v příštím roce v Bratislavě.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů