Projekty pomohou šetřit pitnou vodu i zachycovat prudké deště

22. června 2013
Projekty pomohou šetřit pitnou vodu i zachycovat prudké deště

Na čtrnácti místech republiky vzniknou tůně, mokřady, rybníčky, obnovené prameny a studánky, i úsporné systémy dále využívající dešťovou vodu. Projekty by měly pomoci zlepšit současnou situaci nešetrného nakládání s vodou a zároveň sloužit jako inspirace pro další obce, organizace i veřejnost. Ukáží například, jak uspořit až 500 m^3 pitné vody v budově, zužitkovat vodu svedenou z okapu pro zalévání zahrad a parku nebo jak mohou vodní prvky v krajině účinně ovlivnit riziko povodní i sucha. Projekty podpořila Nadace Partnerství grantem Nestlé pro vodu v krajině o celkové částce 823 tisíc korun. Informace o grantu jsou dostupné na www.nadacepartnerstvi.cz.

"Zapomněli jsme, jak s vodou zacházet, a proto jí plýtváme, znečišťujeme, svádíme ze střechy přímo do kanalizace bez dalšího využití. Vodě ubíráme také místo v krajině, kde nyní chybí přírodní prvky, které by například pomohly pohltit přívalové deště nebo naopak předejít obdobím sucha. Věříme, že i malé kroky v podobě těchto projektů dokáží něco změnit - hmatatelně i v myšlení lidí," říká koordinátorka grantů Ivana Adámková z Nadace Partnerství.

V letošním roce o grant Nestlé pro vodu v krajině, jehož maximální výše dosahuje 80 tisíc korun, žádalo 36 organizací z řad občanských sdružení, škol, obcí a spolků. Mezi čtrnácti podpořenými projekty jsou aktivity zapojující veřejnost do tvorby tůní a mokřadů (v Miroticích, Jablonném v Podještědí, Kutné Hoře, Jihlavě, Jindřichovicích pod Smrkem, Horní Krupé) nebo žáky do čištění zanesených studánek (v Drmoule, Rodvínově, Zbyslavicích). Další se věnují úsporám pitné vody, ať už instalací speciálních zařízení na umyvadla a toalety, nebo sběrem dešťové vody a jejímu následnému využití k zálivce městské zeleně, zámeckého parku nebo školních zahrad (v centru Brna, Brně - Líšni, Opavě, Bystrém, Velkých Popovicích). Pozn. pro editory - podrobnosti o projektech naleznete v přiložené excellové tabulce.

Zmíněné granty jsou součástí celostátní kampaně Nestlé pro vodu v krajině, která zahrnuje také studentskou soutěž a odborné semináře pro veřejnost. "Jako potravinářská společnost si uvědomujeme zásadní význam zodpovědného využívání vodních zdrojů jak ve výrobě, tak z hlediska její dostupnosti pro naše spotřebitele. Sami věnujeme zodpovědnému využívání vody velkou pozornost. Z tohoto důvodu také podporujeme sdružení, školy, obce i aktivní jednotlivce, kteří chtějí pro zlepšení problémů v této oblasti sami něco udělat," říká Jana Blecherová z Nestlé.

Informace o grantech Nestlé pro vodu v krajině: www.nadacepartnerství.cz

Kontakt - Nadace Partnerství:
Ing. Ivana Adámková, koordinátorka grantů Nestlé pro vodu v krajině, ivana.adamkova@nap.cz, 515 903 131, 608 704 389

Adéla Badáňová, PR manažerka, adela.badanova@nap.cz, 515 903 123, 721 468 231

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů