zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vysoká pokuta 25 milionů korun společnosti Nisa Recycling s. r. o. za neoprávněné nakládání s odpady

03.09.2013
Odpady
Vysoká pokuta 25 milionů korun společnosti Nisa Recycling s. r. o. za neoprávněné nakládání s odpady

Česká inspekce životního prostředí uložila za porušení povinnosti nakládání s odpady v zařízení, které k nakládání s odpady nebylo určeno či povoleno, pokutu 25 milionů korun společnosti Nisa Recycling s.r.o. Praha. Pokuta nabyla právní moci po doručení rozhodnutí fikcí.

Při stanovení výše pokuty přihlédla ČIZP ke dvěma mimořádným situacím - požárům odpadů 9. a 17. 11. 2012. Pro upřesnění - 9. 11. 2012 došlo k požáru převážně textilních odpadů na lokalitě Arnoltice v části seníku (šlo o součást zařízení k využívání odpadů) a 17. 11. 2012 hořely odpady plastů v téže lokalitě, ale v části bývalého teletníku.

Současně byla samostatným rozhodnutím stanovena nápravná opatření, tj. odvoz odpadů a předání oprávněné osobě z lokality Arnoltice - Bulovka do 31. 5. 2013. Protože toto nápravné opatření nebylo splněno, hodlá ČIŽP přistoupit k dalším sankcím.

Tento případ převozu odpadu přes hranice a jeho "uskladnění" v ČR se táhne od roku 2005. Dá se bohužel předpokládat, že již uložené pokuty budou problematicky vymahatelné. Jednatelem firmy je totiž nyní moldavský občan; jedná se pravděpodobně o tzv. "bílého koně". Veškeré dokumenty a písemnosti jsou tedy do datové schránky doručovány fikcí.

V současné době probíhají stále jednání ohledně dotací na odstranění odpadů (Krajský úřad Libereckého kraje jedná s německými partnery, protože odpad pochází z Německa).

ČIŽP podala ve věci také dvě trestní oznámení na neoprávněné nakládání s odpady; v těchto případech stále probíhá šetření. Policie ale zastavila řízení v případu trestního oznámení, které ČIŽP podala ve věci podezření podání chybných informací při zápisu změny v obchodním rejstříku (policie řízení zastavila pro neprokázání trestného činu).

Praha, 19. srpen 2013

Simona Cigánková, tisková mluvčí ČIŽP

Vývoj případu naleznete zde: http://www.cizp.cz/3406_CIZP-poda-dalsi-dve-trestni-oznameni-v-pripadu-skladky-odpadu-z-Nemecka

Foto: OI ČIŽP Libereckého kraje

Požáry v areálu společnosti

Odpady z Německa 5

Odpady z Německa 3

Odpady z Německa 4

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
4
11. 2021
4.11.2021 - Konference
Praha, HubHub - Palác Ara
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí