Den kompetenčního centra Pražských služeb ukázal, jak se bude s odpadem nakládat v blízké budoucnosti

26. září 2013
Den kompetenčního centra Pražských služeb ukázal, jak se bude s odpadem nakládat v blízké budoucnosti

Ministerstvo životního prostředí počítá s tím, že v blízké budoucnosti se směsný komunální odpad nebude vyvážet na skládky, ale výhradně ekologicky využívat pro výrobu elektrické energie a tepla. Potvrdil to náměstek ministra Ing. Martin Frélich během Dne Kompetenčního centra Pražských služeb, který proběhl 17. září v areálu ZEVO Malešice.

"V připravované novele zákona o odpadovém hospodářství by mělo být ukotveno to, že v průběhu příštích deseti let chce ministerstvo v podstatě možnost skládkování - jako formu nakládání s odpadem - ukončit. Lépe než odpad skládkovat je ho energeticky využít," řekl náměstek ministra
s tím, že odpady mohou být velmi významným zdrojem energie
a přínosem k energetické nezávislosti ČR.

Společnost Pražské služby, a.s., provozuje Zařízení na energetické využití odpadu ZEVO Malešice, které patří k nejmodernějším v Evropě. Každý rok ekologicky zpracovává asi 300 tisíc tun směsného komunálního odpadu a vyrábí z něj tepelnou a elektrickou energii pro přibližně 25 tisíc domácností v Praze. Pražské služby, a.s., současně zabezpečují pro hlavní město Praha svoz a recyklaci odpadu a letní
i zimní údržbu komunikací. Společnost se rozhodla své zkušenosti
a znalosti v těchto oborech nabídnout i ostatním subjektům ve formě poradenství. Pro tento účel jako první firma v republice založila své Kompetenční centrum.

Kompetenční centrum Pražských služeb nabízí všem zájemcům poradenství v oborech svozu, recyklace a energetického využití odpadu. "Součástí služeb Kompetenčního centra je například analýza stávající situace, návrh technického i legislativního postupu, logistické, technologické a organizační řešení i poradenství při financování, případně školení a exkurze," upřesnil mluvčí společnosti Pražské služby Julián Záhorovský.

Letošní Den Kompetenčního centra přilákal velké množství zájemců, kteří moderní způsob zpracování odpadů zvažují. "Přítomni byli například zástupci Plzně, Ostravy, Kladna, Mělníka, Nymburka, Chomutova, Týnce nad Sázavou, ale i z Pardubického kraje a kraje Vysočina," uvedl Záhorovský.

Veškeré informace o Kompetenčním centru lze nalézt na webových stránkách http://kompetencnicentrum.psas.cz/.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů